Strona główna » Blog » Zaskórniki zamknięte na czole i policzkach – przyczyny, charakterystyka i sposób leczenia
Benzacne

Zaskórniki zamknięte na czole i policzkach – przyczyny,
charakterystyka i sposób leczenia

« Wróć do listy

Gładka i promienna skóra o jednolitym kolorycie to marzenie wielu z nas. Mało kto może pochwalić się idealną cerą bez najmniejszych niedoskonałości. Trądzik, rozszerzone pory, zaskórniki czy przebarwienia i blizny – brzmi znajomo? Czy istnieje jakiś sposób, by pozbyć się choć jednej z tych niedoskonałości? Owszem! Zapraszamy do lektury.

zdjęcie kobiecego czoła i policzków

Zaskórniki zamknięte – przyczyny

Zaskórniki to drobne zmiany skórne w postaci grudek. Powstają one na skutek zalegania wydzieliny gruczołów łojowych (sebum) w ujściach meszków włosowych. Zaskórniki zamknięte to zablokowane cysty wypełnione sebum, z wyglądu przypominające drobną kaszkę. Przyczynami powstawania takich zmian są nadmierne namnażanie komórek, nieprawidłowe złuszczanie korneocytów (martwych komórek naskórka) oraz gromadzenie dużej ilości sebum. Skutkuje to zaczopowaniem porów skóry warstwą martwych komórek, przez co wydzielina nie może wydostać się ponad powierzchnię skóry i wypycha warstwę rogową ku górze. Zaskórniki zamknięte często przyczyniają się do powstawania wyprysków i zmian ropnych.

Trądzik zaskórnikowy – charakterystyka

Trądzik zaskórnikowy to jedna z odmian trądziku młodzieńczego. Coraz częściej jednak ten problem dotyka osób, które okres dojrzewania mają dawno za sobą. Zaskórniki występują najczęściej na twarzy, obejmując nos, czoło i brodę. Mogą pojawiać się również na dekolcie, plecach czy ramionach. Oprócz zaskórników zamkniętych, występują również zaskórniki otwarte, powszechnie zwane wągrami. Są to zmiany, które z wyglądu przypominają czarne kropki.

Zaskórniki zamknięte – sposób leczenia

Jeśli chcesz pozbyć się zaskórników, musisz uzbroić się w cierpliwość. Nie odkryto jeszcze jednej uniwersalnej metody, która pomogłaby zlikwidować zaskórniki. Każda skóra jest inna i wymaga indywidulanego podejścia.

W pierwszej kolejności wyeliminuj czynniki, które mogą przyczyniać się do powstawania zaskórników. Zrezygnuj z kosmetyków, które zawierają substancje zapychające pory. Uważnie czytaj skład kosmetyków, które stosujesz lub które zamierzasz kupić. Unikaj parafiny, wazeliny oraz innych pochodnych oczyszczonej ropy naftowej. Zrezygnuj również z kosmetyków, które w swoim składzie mają lanolinę, talk, silikony, barwniki D&C oraz substancje zapachowe Fragrance.

Zadbaj o dokładne oczyszczanie skóry, delikatnymi kosmetykami, które nie przesuszają skóry i nie naruszają jej naturalnej bariery ochronnej. Regularnie złuszczaj martwy naskórek. W tym celu możesz wykorzystać peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste, a także kremy lub toniki z kwasami owocowymi lub kwasem migdałowym. Codzienną pielęgnację warto uzupełnić oczyszczającymi i normalizującymi maskami na bazie glinek: żółtej, zielonej lub ghassoul.

Nie zapominaj o nawilżaniu – nawet tłusta skóra go potrzebuje. Odpowiednio nawilżona skóra produkuje mniej sebum. Nawilżanie jest podstawą pielęgnacji każdego rodzaju cery. Przy skłonności do zaskórników najlepiej sprawdzą się lekkie, nietłuste kremy lub żele i emulsje.

Zabiegi na zaskórniki

Walcząc z zaskórnikami warto skorzystać z pomocy kosmetologa. W niektórych przypadkach może się okazać, ze wystarczy regularne wykonywanie mikrodermabrazji lub peelingu kawitacyjnego. Inna skóra może wymagać mocniejszej pielęgnacji – złuszczania kwasami lub peelingami chemicznymi.

Dieta a stan cery

Pamiętaj, że na stan naszej skóry ma wpływ to co jemy. Możliwe, że zaobserwowałeś, że po zjedzeniu niektórych produktów Twoja cera ulega pogorszeniu. Zrezygnuj lub mocno ogranicz wszelkie fast-foody, słodycze, chipsy i gazowane słodkie napoje. Postaw na nieprzetworzone, naturalne produkty, świeże warzywa i sezonowe owoce. Zacznij pić wodę mineralną i dodaj do tego odrobinę aktywności fizycznej. Nie oczekuj, że Twoja cera poprawi się z dnia na dzień – do zmian potrzeba czasu!

Wpływ zaburzeń hormonalnych na powstawanie trądziku
Problemy ze skórą –
przyczyny, rodzaje i sposoby ich rozwiązania

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach