Strona główna » Blog » Pielęgnacja skóry u nastolatków – 5 najlepszych sposobów
Benzacne

Pielęgnacja skóry u nastolatków –
5 najlepszych sposobów

« Wróć do listy

Cera nastolatków nierzadko bywa problematyczna. Burza hormonów powoduje, że skóra może nadmiernie się przetłuszczać, czego efektem są nieestetyczne zaskórniki i trądzik. Jednocześnie łatwo przesadzić z pielęgnacją, przesuszyć cerę, a nawet nasilić łojotok. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo dbać o kapryśną skórę twarzy i jakich kosmetyków używać.

zdjęcie pary nastolatków

Pielęgnacja cery w okresie dojrzewania

Nastolatki potrafią poświęcić wiele czasu i uwagi na to, by czuć się atrakcyjnie i uzyskać efekt gładkiej i promiennej cery. Niestety w okresie dojrzewania jest to utrudnione, ponieważ intensywnie wydzielane hormony płciowe powodują nadmierną pracę gruczołów łojowych, co często przejawia się zatkanymi porami i niedoskonałościami skórnymi. Jednocześnie młodzieńcza skóra jest bardzo wrażliwa na przesuszenie, więc jeśli zostanie potraktowana zbyt agresywnymi preparatami, może odpowiedzieć jeszcze większym wydzielaniem sebum. By uniknąć takiej sytuacji i jej przykrych konsekwencji, trzeba wiedzieć, jak właściwie zadbać o cerę.

  1. Odpowiednie oczyszczanie

Oczyszczanie skóry z nadmiaru sebum to pierwszy krok w walce o piękną skórę. Najlepiej sięgać po specjalne kosmetyki przeznaczone do młodej cery trądzikowej. Najczęściej występują one pod postacią łagodnych płynów micelarnych, żeli, pianek lub kostek myjących. Ważne, by sięgać po te o kwaśnym odczynie na poziomie 5,0-7,0 ph. Podrażniona skóra nie lubi natomiast mydeł i toników zasadowych, a także preparatów zawierających alkohol. Istotne jest także to, jak stosowane są kosmetyki. Powinno się sięgać po nie dwa razy dziennie i delikatnie usuwać nadmiaru łoju, złuszczonego naskórka, potu i makijażu. Silne pocieranie skóry, a także zbyt częste używanie oczyszczających kosmetyków może spowodować przesuszenie naskórka i jego odpowiedzi w postaci nadmiernego wydzielania sebum.

  1. Kosmetyki do pielęgnacji skóry nastolatków

Istotny jest także dobór kremu do twarzy. Powinien on nawilżać i chronić cerę. Najlepiej postawić na kosmetyk z linii przeznaczonej do młodej, wymagającej cery o beztłuszczowym składzie. Unikaj także kremów z substancjami zapachowych, emulgatorami i środków drażniącymi, Dobrze dobrany preparat zmatowi cerę i pozytywnie wpłynie na jej wygląd. Jeśli krem zatyka pory, należy go odstawić i sięgnąć po specjalistyczny dermokosmetyk. Z kolei, na zmiany skórne stosuj punktowo żele specjalnie przeznaczone do tego celu. Unikaj także samodzielnego, mechanicznego oczyszczania cery.

  1. Matowienie

Wygląd skóry może poprawić także jej zmatowienie. Do tego celu można stosować kremy, emulsje i preparaty, które działają, zmniejszając wydzielanie łoju. Trzeba natomiast uważać na peeliengi mechaniczne, które mogą podrażniać delikatną skórę. Lepiej postawić na profesjonalny zabieg u dermatologa, który wyrówna kolor cery i ją wygładzi.

  1. Delikatny makijaż

Chcąc ukryć niedoskonałości, można użyć korektora, jednak nie warto stosować go na dużej powierzchni twarzy. Lepiej nie nadużywać kosmetyków kamuflujących trądzik, ponieważ mogą one zatykać pory i nasilać powstawanie wykwitów. Podczas codziennego makijażu bardzo ważna jest także odpowiednia higiena, czyli dokładne mycie pędzli i gąbek, a najlepiej stosowanie jednorazowych aplikatorów.

  1. Domowe SPA

Pamiętaj, że wiele zbawiennych dla cery składników możesz znaleźć w kuchni. Sprawdź najlepsze przepisy na domowe maseczki i przygotuj domowy preparat np. z miodu, płatków owsianych lub cytryny. Tego typu zabiegi możesz wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Wcześniej upewnij się tylko, czy dany produkt nie wywoła reakcji alergicznej. W tym celu przed nałożeniem maseczki na całą twarz trzeba wcześniej wykonać test na jej małym fragmencie.

Zdrowe nawyki żywieniowe wśród nastolatków
Wpływ procesu dojrzewania na cerę i pojawianie się zmian skórnych

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach