Strona główna » Blog » Wpływ zaburzeń hormonalnych na powstawanie trądziku
Benzacne

Wpływ zaburzeń hormonalnych na powstawanie trądziku

« Wróć do listy

Nie możesz poradzić sobie z uciążliwym trądzikiem? Problem nie znika, mimo, że okres dojrzewania masz już dawno za sobą? Być może widoczne na Twojej skórze zmiany, to tyko zewnętrzna oznaka szkodliwych dla całego organizmu zaburzeń hormonalnych.

zdjęcie cery u mężczyzny

Androgeny w powstawaniu trądziku

Jednym z czynników związanych z powstawaniem zmian trądzikowych są męskie hormony płciowe, czyli androgeny, które w mniejszych ilościach występują także u kobiet. Ich obecność wpływa na pracę gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za produkcję sebum. Dlatego właśnie trądzikowe problemy z cerą najczęściej kojarzone są z okresem dojrzewania i młodzieńczej burzy hormonów. Wydzielany przez nadmiernie pobudzone gruczoły tłuszcz blokuje ujścia gruczołów, co przyczynia się do powstawania infekcji i stanów zapalnych, wywołanych rozwojem bakterii, takich jak P. acne. Pobudzające działanie testosteronu równoważone jest przez żeńskie hormony płciowe. Właśnie dlatego u części kobiet zaobserwować można tzw. trądzik przedmiesiączkowy, pojawiający się na kilka dni przed okresem, gdy – zgodnie z przebiegiem cyklu – obniża się poziom estrogenu i progesteronu.

Trądzik w zaburzenia endokrynologicznych

Z uwagi na bezpośredni związek poziomu androgenów z wyglądem naszej skóry, nasilony przebieg trądziku często wynika z różnego rodzaju schorzeń, objawiających się właśnie zaburzeniami w produkcji męskich hormonów płciowych u kobiet. Należą do nich m.in. zespół Cushinga, coraz częściej występujący zaspół policystycznych jajników, nieklasyczny przerost nadnerczy czy guzy jajników wydzielające androgeny. Większości z nich oprócz zmian trądzikowych towarzyszą zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn, a nawet – w skrajnych przypadkach – łysienie plackowate.

Badanie poziomu hormonów umożliwia diagnozę zaburzeń i dobór odpowiedniej terapii, która pomaga przywrócić właściwą równowagę hormonalną, a co za tym idzie odzyskać gładką, wolną od niedoskonałości skórę.

Przyczyną trądziku hormonalnego mogą być również choroby tarczycy. W fazie poprzedzającej leczenie częściej występuje on w przypadku nadczynności, z uwagi na wywołaną przyspieszonym metabolizmem, zwiększoną potliwość skóry. Po rozpoczęciu terapii zmiany trądzikowe pojawiać się mogą natomiast w związku z nagłą zmianą poziomu hormonów, do której organizm dopiero z czasem zaczyna się przyzwyczajać.

Trądzikowa reakcja na stres

Hormonalne podłoże zmian trądzikowych może być związane również z doświadczanym przewlekle stresem. Podczas jego przeżywania do organizmu wydzielany jest kortyzol – hormon stresu, którego długo utrzymujący się wysoki poziom zaburza funkcjonowanie szeregu procesów fizjologicznych, w tym pracę układu immunologicznego. Ogólna obniżona odporność sprzyja rozwojowi bakterii oraz stanów zapalnych, które przyczyniają się do zaostrzenia objawów trądziku. Stres może skutkować również zwiększeniem produkcji wymienianych już androgenów i cytokin prozapalnych, co przekłada się na wzmożoną aktywność gruczołów łojowych.

Na występowanie i przebieg trądziku wpływ ma szereg indywidualnych czynników – m.in. genetyczne skłonności, niewłaściwa dieta czy przyjmowanie niektórych leków. Warto jednak pamiętać o hormonalnym podłożu problemu, którego świadomość może skutecznie pomóc nie tylko w pozbyciu się uciążliwych niedoskonałości skóry, ale również w diagnozie poważniejszych zaburzeń i chorób.

Trądzik a psychika – społeczne efekty problemów z cerą
Zaskórniki zamknięte na czole i policzkach – przyczyny,
charakterystyka i sposób leczenia

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach