Strona główna » Blog » Czy laserowe leczenie trądziku jest skuteczne?
Benzacne

Czy laserowe leczenie trądziku jest skuteczne?

« Wróć do listy

Z każdym dniem używamy coraz to bardziej zaawansowanych technologii. Jak się okazuje są one również stosowane w leczeniu trądziku. Poznaj metody, które świetnie uzupełniają leczenie farmakologiczne oraz stosowanie maści!

zdjęcie laserowe leczenie trądziku

Laserowe usuwanie trądziku w służbie pięknej skóry

Fotoodmładzanie, zamykanie naczynek, depilacja, usuwanie przebarwień – to tylko niektóre z zabiegów kosmetycznych, do których wykonania wykorzystywany laser. Jednym ze znanych już od lat sposobów leczenia blizn potrądzikowych jest terapia laserowa, jednak jak się okazuje może być ona z sukcesami stosowana także do leczenia trądziku.

Laserowa terapia świetlna pozwala na zniszczenie bakterii propionobacterium acnes, które wywołują stany zapalne w zmianach trądzikowych. Wiązka światła wnika głęboko w skórę i oddziałuje na gruczoły łojowe: poprawia ich funkcjonowanie, dzięki czemu wydzielają mniejszą ilość sebum (co zapobiega powstaniu kolejnych zaskórniaków, krostek oraz grudek).

Jaki zabieg laserowy wybrać?

Istnieje wiele rodzajów terapii laserowych trądziku. Różnią się one siłą oddziaływania i są mniej lub bardziej inwazyjne. Do najskuteczniejszych metod należą frakcjonowanie nieablacyjne oraz połączenie frakcjonowania z ablacją. Podczas pierwszego z nich światło lasera dociera do głębokich warstw skóry i działa pobudzając skórę do regeneracji oraz unormowania pracy gruczołów łojowych.

Jeszcze skuteczniejsza od niej jest druga z wymienionych metod, w której dodatkowo stosuje się ablację: usuwającą bakterie zgromadzone w gruczołach łojowych i przyspieszającą proces gojenia zmian trądzikowych. Należy przy tym podkreślić, że druga z wymienionych metod jest bardziej inwazyjna i wiąże się z dłuższym okresem rekonwalescencji.

Laser a światło IPL

W wielu miejscach można przeczytać o leczeniu trądziku metodą IPL. Nie jest to jednak adekwatny termin, ponieważ laser jest wiązką światła o regularnej długości, zaś IPL generuje fale świetlne nierównej długości. Można zredukować trądzik tą metodą, jednak wykazuje ona słabsze działanie niż laser i jest zalecana głównie do leczenia zmian trądzikowych o niewielkim nasileniu. Jest też dużo bardziej rozpowszechniona niż metody leczenia laserowego (taką terapię można wykonać w wielu salonach kosmetycznych oraz dermatologicznych).

Pamiętaj!

  • Koniecznie zapoznaj się z przeciwwskazaniami do wykonania zabiegów laserowych leczących trądzik.
  • Przed zdecydowaniem się na terapię laserową zasięgnij opinii dermatologa i zapytaj czy to odpowiednia dla Ciebie metoda.
  • Poznaj ofertę laserowych zabiegów. Nie kieruj się wyłącznie ceną: czasem konieczne jest przeprowadzenie większej ilości tańszych zabiegów, bo mają słabsze działanie.
  • Koniecznie wypytaj jak przygotować się do zabiegu laserowego i przestrzegaj zaleceń dermatologa czy kosmetologa.
  • Po zabiegu może wystąpić zasinienie lub delikatny obrzęk skóry, jednak zazwyczaj nie utrzymują się one dłużej niż przez kilka dni. W tym czasie warto odpowiednio pielęgnować skórę, by szybciej się zregenerowała.
  • Kilka zabiegów laserowych zazwyczaj przynosi wyraźnie widoczne efekty, jednak nie rozwiązują one problemu trwale: po kilkunastu czy kilkudziesięciu miesiącach zmiany trądzikowe mogą się nasilić.
Cukier a trądzik – poznaj zależności
Typy cery – poznaj rodzaj swojej skóry

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach