Strona główna » O trądziku

Trądzik, czyli co warto o nim wiedzieć...

Trądzik zwyczajny jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Dotyczy 80-100% osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia, z czego u 85% ma łagodny przebieg, natomiast u 15% występują ciężkie postaci zapalne pozostawiające po sobie blizny i przebarwienia. Czas trwania choroby wynosi średnio od 3 do 5 lat, jednak czasem sięga nawet 10 lat.

Jaka jest przyczyna trądziku?

Przyczyna trądziku nie jest do końca poznana. Mechanizm powstawania trądziku jest złożony i obejmuje:

  • łojotok
  • tworzenie się zaskórników
  • rozwój bakterii Propionibacterium acnes
  • tworzenie się stanu zapalnego

Gdzie najczęściej występuje trądzik?

Trądzik najczęściej lokalizuje się na twarzy (99%), na plecach (90%), a rzadziej na klatce piersiowej (78%). Wykwity chorobowe pojawiają się również na kończynach (głównie na ramionach) oraz na pośladkach.

Jak się leczy trądzik?

Leczenie zmian trądzikowych wymaga systematyczności, wytrwałości, trwa często wiele lat, wymaga stosowania preparatów miejscowych oraz, w cięższych postaciach, leczenia doustnego. Głównymi celami leczenia trądziku są likwidacja lub złagodzenie objawów oraz zapobieganie ich następstwom, czyli bliznom. Od tego jak szybko zasięgnie się porady lekarza zależy wygląd skóry, ponieważ tylko wczesne i indywidualnie dobrane leczenie gwarantuje uzyskanie efektu.

W leczeniu miejscowym stosuje się preparaty ukierunkowane na działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwzaskórnikowe, przeciwłojotokowe.

Czynniki zaostrzające trądzik

  • hormony: W okresie przedmiesiączkowym u około 60–70% kobiet obserwuje się pogarszanie się zmian trądzikowych.
  • dieta: Nie ma jednoznacznych danych wskazujących na bezpośredni związek między powstawaniem trądziku a spożywaniem białek, węglowodanów i tłuszczów lub kalorycznością diety. Zaleca się jednak spożywanie produktów pełnoziarnistych, nieprzetworzonych, owoców, warzyw, chudego mięsa, dużej ilości ryb, chudego nabiału, picie dużej ilości wody oraz unikanie kawy i mocnej herbaty oraz alkoholu.
  • niektóre leki: Steroidy anaboliczne, glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwgruźlicze mogą pogarszać stan skóry.
  • słońce, woda: Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jaki wpływ na trądzik ma promieniowanie słoneczne. Natomiast należy pamiętać, że chlor obecny w basenach może zaostrzać zmiany chorobowe, dlatego zaleca się korzystanie z basenów z wodą ozonowaną.
  • stres: Niestety zmiany trądzikowe mogą się zaostrzać pod wpływem stresu.

Rodzaje trądziku:

tradzik-hormonalny

Trądzik hormonalny

Hormony odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu większości postaci trądziku.
W okresie dziecięcym mieszki łojowe są małe i niezdolne do przekształcenia się w zmiany trądzikowe. W okresie dojrzewania wzrost gruczołów łojowych stymulowany jest głównie przez hormony androgenowe – wytwarzane u mężczyzn w jądrach (testosteron, 5 alfa- dihydrotestosteron, androsteron), u kobiet zaś w jajnikach (dihydrotestosteron, androstendion) oraz u obu płci w korze nadnerczy (testosteron, dehydroepiandrosteron).

 

Więcej
tradzik-pospolity

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity (acne vulgaris) jest jedną z najczęstszych chorób skóry, dotyczy  80 -100% osób pomiędzy 11 a 30 rokiem życia. U 85% chorych ma łagodny przebieg, natomiast u 15% występują ciężkie postacie, wymagające leczenia doustnego i  często pozostawiające blizny i przebarwienia pozapalne.

Więcej

Trądzik różowaty

Trądzik  różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy dotyczącą ok. 10-15% populacji. 10-krotnie częściej występuje u kobiet, natomiast cięższe postaci występują u mężczyzn. Dotyczy zwłaszcza osób o jasnej karnacji w populacji  północno-wschodniej. Rozpoczyna się ok. 30 r.ż., a największe nasilenie przypada na 40-60 r.ż. W jego powstawaniu rolę odgrywa genetyczna predyspozycja (jasna karnacja i często rodzinne występowanie).

Więcej
tradzik-zaskornikowy

Trądzik zaskórnikowy

Trądzik zaskórnikowy (acne comedonica) to jedna z odmian trądziku pospolitego, występująca statystycznie najczęściej i zazwyczaj przebiegająca łagodnie, aczkolwiek długotrwale. Głównie  dotyczy twarzy – tam zmiany lokalizują się najczęściej, rzadziej na dekolcie i plecach.

Więcej

Dowiedz się więcej o trądziku i pielęgnacji twarzy: