Strona główna » Trądzik zaskórnikowy

Trądzik zaskórnikowy

Trądzik zaskórnikowy (acne comedonica) to jedna z odmian trądziku pospolitego, występująca statystycznie najczęściej i zazwyczaj przebiegająca łagodnie, aczkolwiek długotrwale. Głównie  dotyczy twarzy – tam zmiany lokalizują się najczęściej, rzadziej na dekolcie i plecach.

tradzik-zaskornikowy

Trądzik zaskórnikowy ma tendencję do pojawiania się na twarzy  począwszy od nosa do środkowej części twarzy i czoła. Jego przebieg może być wieloletni,  nierzadko przechodzi w cięższą postać grudkowo-krostkową z towarzyszącymi  zmianami zapalnymi.

Przyczyny trądziku zaskórnikowego to: nadmierne rogowacenie warstwy rogowej naskórka,  nadprodukcja łoju oraz zmiany hormonalne. Do jego powstawania przyczyniają się też nieodpowiednia pielęgnacja i kosmetyki tzw. komedogenne (powodujące powstawanie zaskórników) zawierające np. parafinę, lanolinę, silikony, talk, sztuczne barwniki i substancje zapachowe, czy niektóre oleje roślinne, jak np. olej z awokado, czy z bawełny.

Główne objawy trądziku zaskórnikowego to: łojotok, mikrozaskórniki, zaskórniki zamknięte i otwarte, rzadko w tej postaci spotykamy zmiany zapalne, takie jak krosty, cysty, czy torbiele.

Martwe komórki naskórka tzw. korneocyty blokują ujścia gruczołów łojowych, a łój, który nie znajduje ujścia formuje się w miękki czop, mogący rozwinąć się w zaskórnik.

Mikrozaskórniki to zmiany niewidoczne gołym okiem, natomiast w miarę gromadzenia się korneocytów czop staje się bardziej zbity. Jeśli ujścia gruczołów są niewidoczne, ale pod skórą wyczuwalna jest grudka koloru skóry lub biaława – mówimy wówczas o zaskórnikach zamkniętych.

Natomiast zaskórnik otarty powstaje z zaskórnika zamkniętego – wówczas ujście gruczołu łojowego widoczne jest jako brązowy lub czarny punkcik, który powstaje w wyniku utleniania się keratyny w martwych komórkach naskórka ( tzw. blackhead).

Nie jest zalecane samodzielne „wyciskanie” zaskórników. Jeśli chcemy się ich pozbyć, warto skorzystać z zabiegów u kosmetyczki, takich jak oczyszczanie manualne czy peeling kawitacyjny, które polegają na mechanicznym usunięciu  zmian . Jednak jest to działanie doraźne, nie zlikwiduje na trwale problemu trądziku zaskórnikowego i przede wszystkim jego przyczyny.

Zanim podejmiemy walkę z trądzikiem zaskórnikowym, warto zasięgnąć porady lekarza  dermatologa.

W leczeniu trądziku zaskórniowego zazwyczaj wystarczające jest leczenie miejscowe,  aczkolwiek jest ono długotrwałe i wymaga systematyczności.

Leki stosowane w trądziku  zaskórnikowym to: nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy oraz retinoidy (adapalen, tretynoina, izotretynoina). Mają one działanie zmiękczające i ścieńczające warstwę rogową naskórka, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe. Powinny być aplikowane na całą powierzchnię skory 1 lub 2 razy dziennie.

W cięższych przypadkach trądziku zaskórnikowego, obejmującego duże obszary np. plecy,  klatkę piersiową, z towarzyszącym łojotokiem lub opornymi na leczenie miejscowe stosuje się również niewielkie dawki izotretynoiny doustnej.

Lekarz może również zdecydować o wykonaniu serii peelingów medycznych, np.  trójchlorooctowy, glikolowy, czy pirogronowy, które oprócz redukcji liczby zaskórników zmniejszają również widoczność rozszerzonych porów, czy blizn potrądzikowych.

Domowe leczenie, a właściwie wspomaganie leczenia polega na starannym oczyszczaniu skóry  z resztek łoju i martwych komórek – należy używać dermokosmetyków przeznaczonych do skóry trądzikowej i mających działanie bakteriobójcze.

Dieta w trądziku  zaskórnikowym, jak i też w innych postaciach trądziku powinna być bogata w cynk, witaminę PP, B1, B2 oraz powinno się unikać wysoko przetworzonej żywności o wysokim indeksie glikemicznym.

Rodzaje trądziku:

tradzik-hormonalny

Trądzik hormonalny

Hormony odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu większości postaci trądziku.
W okresie dziecięcym mieszki łojowe są małe i niezdolne do przekształcenia się w zmiany trądzikowe. W okresie dojrzewania wzrost gruczołów łojowych stymulowany jest głównie przez hormony androgenowe – wytwarzane u mężczyzn w jądrach (testosteron, 5 alfa- dihydrotestosteron, androsteron), u kobiet zaś w jajnikach (dihydrotestosteron, androstendion) oraz u obu płci w korze nadnerczy (testosteron, dehydroepiandrosteron).

 

Więcej
tradzik-pospolity

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity (acne vulgaris) jest jedną z najczęstszych chorób skóry, dotyczy  80 -100% osób pomiędzy 11 a 30 rokiem życia. U 85% chorych ma łagodny przebieg, natomiast u 15% występują ciężkie postacie, wymagające leczenia doustnego i  często pozostawiające blizny i przebarwienia pozapalne.

Więcej

Trądzik różowaty

Trądzik  różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy dotyczącą ok. 10-15% populacji. 10-krotnie częściej występuje u kobiet, natomiast cięższe postaci występują u mężczyzn. Dotyczy zwłaszcza osób o jasnej karnacji w populacji  północno-wschodniej. Rozpoczyna się ok. 30 r.ż., a największe nasilenie przypada na 40-60 r.ż. W jego powstawaniu rolę odgrywa genetyczna predyspozycja (jasna karnacja i często rodzinne występowanie).

Więcej
tradzik-zaskornikowy

Trądzik zaskórnikowy

Trądzik zaskórnikowy (acne comedonica) to jedna z odmian trądziku pospolitego, występująca statystycznie najczęściej i zazwyczaj przebiegająca łagodnie, aczkolwiek długotrwale. Głównie  dotyczy twarzy – tam zmiany lokalizują się najczęściej, rzadziej na dekolcie i plecach.

Więcej

Dowiedz się więcej o trądziku i pielęgnacji twarzy: