Strona główna » Blog » Rodzaje trądziku – kompletny przewodnik
Benzacne

Rodzaje trądziku – kompletny przewodnik

« Wróć do listy

Może mieć różne przyczyny, postać, stopień nasilenia oraz występować na wielu obszarach ciała. Trądzik to dolegliwości skórne, które objawiają się zatkanymi porami, bolesnymi podskórnymi grudkami, krostami oraz ropnymi torbielami. Dowiedz się, jakie są rodzaje trądziku i spróbuj określić, który z nich może Ciebie dotyczyć.

zdjęcie trądziku na twarzy

Trądzik niezapalny

Trądzik niezapalny charakteryzuje się pojawianiem na skórze zaskórników, które powstają przez powiększenie i zatkanie mieszków włosowych. Można wyróżnić dwa rodzaje zaskórników: zamknięte (białe) oraz otwarte (czarne). Drugie z nich są również nazywane wągrami. Jak wskazuje nazwa różnią się wyglądem: zaskórniki zamknięte to białe plamki widoczne na skórze, a zaskórniki otwarte – ciemne kropki.

Jednak nie tylko to różni te dwie postacie trądziku niezapalnego. Zaskórniki białe pojawiają się gdy w mieszku włosowym zostaje zablokowane sebum i bakterie znajdują się pod skórą. Mechanizm powstawania zaskórników białych jest inny: pojawiają się w momencie gdy łój dociera do powierzchni skóry. Przez kontakt z powietrzem sebum ciemnieje, stąd pojawiają się na skórze wągry. Zaskórniki mogą się zagoić lub przemienić w formę trądziku zapalnego, czyli pryszcze.

Trądzik zapalny

Trądzik zapalny powstaje gdy przerwana zostaje ścianka mieszka włosowego, w jakim znajduje się zaskórnik. W zależności od wyglądu wyróżnia się różne formy trądziku zapalnego: grudkowy, krostkowy, guzkowy oraz torbielowaty.

Grudki znajdują się pod skórą, mają maksymalnie 1 cm średnicy i stałą konsystencję. Różowe zmiany zwykle są bolesne, a skóra znajdująca się wokół nich – zaczerwieniona. Są charakterystyczne dla trądziku młodzieńczego (pojawiają się najczęściej u osób między 12. a 18. rokiem życia). Krosty to wykwit naskórny, który zawiera treść ropną: albo od chwili powstania, albo wtórnie – w wyniku nadkażenia bakteryjnego pęcherzy. Mają średnicę do 1 cm, a ich pojawienie poprzedzają zaczerwienienia.

W poważnej formie trądziku występują guzki i cysty (torbiele). Pierwsze z nich znajdują się pod powierzchnią skóry. Są twarde, czasem bardzo bolesne i mogą się utrzymywać przez wiele miesięcy. Ciężką formą trądziku jest trądzik torbielowaty, który jest związany z zaburzeniami hormonalnymi. Na skórze i pod nią pojawiają się charakterystyczne cysty wypełnione ropą, a czasem również krwią. Zmiany mają tendencje do bliznowacenia i pozostawiają na skórze widoczne, nieestetyczne ślady.

Pielęgnacja cery trądzikowej
Dieta a trądzik – 4 reguły zdrowego odżywiania

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach