Strona główna » Blog » Pielęgnacja cery trądzikowej
Benzacne

Pielęgnacja cery trądzikowej

« Wróć do listy

Nie istnieje jedna uniwersalna metoda pielęgnacji idealna dla każdego typu cery. Jeśli mamy skórę suchą to powinniśmy dbać o nią inaczej niż o skórę tłustą. Specjalnego traktowania wymaga także cera naczynkowa, atopowa czy trądzikowa. Dowiedz się jak dbać o cerę, na której znajdują się zaskórniki, krostki, grudki czy torbiele ropne!

zdjęcie zdrowej cery

Oczyszczanie skóry trądzikowej

Skóra trądzikowa wymaga regularnego oczyszczania, jednak niezbyt częstego, żeby nie pobudzać wydzielania łoju. Wystarczy przemywać twarz dwa razy dziennie, najlepiej używając nieoleistych kosmetyków w postaci pianek, żeli, toników czy mleczek (np. na bazie kwasu salicylowego). Zakazane jest stosowanie na cerę mydła (możesz je zastąpić kostką dermatologiczną).

Są jednak sytuacje wyjątkowe, gdy czynniki zewnętrzne nasilają zmiany trądzikowe. Latem, kiedy pocimy się więcej warto nosić przy sobie chusteczki oczyszczające, żeby w razie potrzeby usunąć ze skóry zanieczyszczenia.

Nawilżanie

Po oczyszczeniu cery nałóż na twarz krem nawilżający, który będzie chronił skórę. Najlepiej wybierz krem beztłuszczowy, ponieważ taki kosmetyk zapobiega wysuszaniu skóry, a równocześnie jest ona po jego nałożeniu matowa (nie świeci się). Jeśli zauważysz, że preparat nawilżający, który stosujesz zapycha pory – wypróbuj dermokosmetyk tego typu.

Złuszczanie

Pozbywanie się martwych tkanek naskórka jest przy występowaniu trądziku bardzo ważne, ponieważ blokują one ujścia gruczołów łojowych. Jednak wybór peelingu ma ogromne znaczenie. Jeśli na Twojej cerze występują krostki i torbiele ropne absolutnie nie stosuj peelingu mechanicznego! Drobinki ścierające w nich zawarte mogą tylko nasilić chorobę. Zamiast tego wybieraj peelingi enzymatyczne rozpuszczające martwe komórki skóry.

Warto też zapytać lekarza o stosowanie peelingu dermatologicznego na bazie kwasów owocowych. Zastosowanie takiego kosmetyku redukuje zmiany trądzikowe i spłyca blizny, które po nich pozostały.

TOP składniki na trądzik

Do pielęgnacji cery warto dobierać kosmetyki, które zawierają składniki zmniejszające zmiany trądzikowe. Przed zakupem kremu, toniku czy peelingu koniecznie zapoznaj się z jego składem, nawet jeśli producent zapewnia, że dany kosmetyk jest dedykowany cerze trądzikowej.

Lista substancji pomocnych w pielęgnacji cery trądzikowej:

  • Siarka
  • Kwasy octowe (AHA)
  • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy NNKT (linolowy, linolenowy, arachidonowy)
  • Propolis (kit pszczeli)
  • Nadtlenek benzoilu
  • Glinka
  • Tlenek cynku (dobry dla cery tłustej)
  • Wyciągi z rumianku, rozmarynu, szałwii, oczaru wirginijskiego, nagietka, brzozy i kory dębu

Pamiętaj!

  • Do pielęgnacji skóry trądzikowej nie używaj kosmetyków zawierających alkohol, związki zapachowe i fotouczulające.
  • Daj sobie czas: może trochę potrwać zanim zobaczysz wyraźne pozytywne efekty pielęgnacji dostosowanej do potrzeb cery trądzikowej.
Główne przyczyny powstawania trądziku
Rodzaje trądziku – kompletny przewodnik

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach