Strona główna » Blog » Główne przyczyny powstawania trądziku
Benzacne

Główne przyczyny powstawania trądziku

« Wróć do listy

Obficie pokrywa twarz nastolatków, ale może także pojawiać się u osób w dojrzałym wieku. Czasem przechodzi samoistnie, lecz w niektórych przypadkach zostawia po sobie trwałe, nieestetyczne ślady. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny wystąpienia trądziku i dobierz odpowiednie metody walki z nim!

zdjęcie kobiety zasłaniającej twarz

Zła praca gruczołów łojowych

Zadaniem gruczołów łojowych jest ochrona skóry i włosów przed destrukcyjnym działaniem środowiska zewnętrznego. W tym celu produkują sebum, jednak gdy wytwarzają go za dużo to przewody wyprowadzające łój z gruczołów zostają zatkane. Dochodzi wtedy do interakcji sebum z bakteriami beztlenowymi, a w jej wyniku na skórze pojawiają się zaskórniki, grudki czy ropne krostki. Reakcje zapalne mogą być powodowane również innego rodzaju bakterie (paciorkowce lub gronkowce) oraz grzyby.

Zmiany i zaburzenia hormonalne

W okresie dojrzewania przeżywamy burzę hormonalną, która wpływa na nasz wygląd. Zwiększenie produkcji hormonów płciowych nie tylko zmienia sylwetkę, ale także może powodować przykre objawy skórne. Trądzik pojawia się pod wpływem androgenów (hormonów męskich), które silnie wpływają na funkcjonowanie gruczołów łojowych.

Wiele młodych dziewczyn obserwuje pojawienie się wykwitów trądzikowych zaraz przed miesiączką, co ma związek ze spadkiem poziomu progesteronu i estrogenu, do którego dochodzi w tym czasie.

Zaburzenia hormonalne mogą być również przyczyną występowania trądziku w dojrzałym wieku. Wyraźna jest korelacja między PCOS (zespołem polipcystycznych jajników) a pojawieniem się na ciele zmian trądzikowych, więc jeśli oprócz trądziku u kobiet występują zaburzenia miesiączkowania to warto udać się do endokrynologa i ginekologa, którzy zlecą wykonanie badań.

Stres a trądzik

Wykazano, że również stres może powodować oraz zaostrzać objawy trądziku, ponieważ kiedy go doświadczamy zakończenia nerwowe stymulują gruczoły łojowe do nadmiernej produkcji sebum. Podobnie wpływa na gruczoły podwyższony poziom kortyzolu, który obserwuje się u osób żyjących w stresie.

Uwaga na leki

Zmiany trądzikowe mogą się pojawić wskutek stosowania niektórych leków. Najpowszechniejsze jest wystąpienie trądziku podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych. Oprócz tego często wywołują go: leki z kortyzolem, ze związkami bromu, solami litu, z jodem oraz szeregiem innych substancji.

Dieta ma znaczenie

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na pojawienie się trądziku jest dieta. Zaobserwowano, że produkty o wysokim indeksie glikemicznym, jedzenie zawierające konserwanty, sztuczne barwniki oraz syntetyczne aromaty może powodować trądzik. (Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Dieta a trądzik – 4 reguły zdrowego odżywiania” )

Trądzik „dziedziczony” wraz z genami?

Nie można „odziedziczyć” trądziku, ale tendencję do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych jak najbardziej tak. Badania przeprowadzone na rodzinach pokazały, że u prawie 50% chłopców występuje trądzik gdy tego typu zmiany miał przynajmniej jeden z rodziców. Zaobserwowano także,  że u bliźniąt jednojajowych zmiany trądzikowe pojawiają się w tym samym czasie i o tym samym nasileniu. Ciężkie postacie trądzików są stwierdzane u chłopców mających anomalię chromosomalną (genotyp XYY).

Pielęgnacja cery trądzikowej

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach