Strona główna » Blog » Typy cery – poznaj rodzaj swojej skóry
Benzacne

Typy cery – poznaj rodzaj swojej skóry

« Wróć do listy

Niezależnie od wieku, wyróżniamy cztery typy cery – normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Każda z nich jest inna i wymaga innej pielęgnacji, potrzebuje też innych składników aktywnych. Znając typ swojej skóry, będziesz wiedzieć jakich kosmetyków używać, a których unikać. W jaki sposób jednak rozpoznać rodzaj swojej cery?

zdjęcie gładkie cery

Jak rozpoznać typ skóry?

Diagnostykę najlepiej powierzyć dermatologowi lub doświadczonemu specjaliście. Podstawą takiego rozpoznania jest analiza wizualna (ocena ogólnego stanu skóry) oraz badanie dotykowe, podczas którego oceniane są gęstość i jędrność skóry. Specjalista może też użyć lampy Wooda, by pogłębić analizę wizualną. Możesz też samodzielnie ocenić typ swojej skóry. W tym celu obserwuj swoją skórę i określ jak zachowuje się:

  • przed i po umyciu wodą z mydłem
  • przed i po zastosowaniu mleczka lub płynu do demakijażu
  • po aplikacji kremu
  • jak reaguje na warunki atmosferyczne oraz zmiany temperatury.

Cera normalna jest różowa, napięta i gładka. Jest dobrze nawilżona, w związku z tym dobrze reaguje na kontakt z wodą. Nie jest też wrażliwa na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Raczej nie pojawiają się na niej zaskórniki i rozszerzone pory. Ten typ cery występuje głównie u dzieci. Chociaż cera normalna nie jest problematyczna, nie oznacza to, że nie potrzebuje odpowiednio dobranej pielęgnacji. Warto postawić na oczyszczanie skóry delikatnymi kosmetykami o neutralnym pH. Bardzo ważne jest nawilżanie oraz ochrona przed promieniowaniem UV.

Skóra sucha produkuje niewystarczająca ilość sebum, jest szorstka w dotyku, matowa i pozbawiona blasku, ponadto często się łuszczy. Ma cienką warstwę lipidową, dlatego najszybciej się starzeje – pierwsze zmarszczki mogą pojawić się już ok. 20 roku życia. Poddana działaniu wody lub niekorzystnym warunkom atmosferycznym daje uczucie ściągnięcia, bywa też zaczerwieniona. W pielęgnacji tego typu skóry niezbędne są Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNKT), a także substancje wiążące wodę oraz natłuszczające.

Skóra tłusta charakteryzuje się nadaktywnością gruczołów łojowych. Skóra się błyszczy, nawet po umyciu wodą z mydłem lub płynem do demakijażu. Często występują zmiany trądzikowe i rozszerzone pory. Wystawiona na intensywne działanie promieni słonecznych, może zareagować nasilonym powstawaniem wyprysków. Największą zaletą skóry tłustej jest to, że wolno się starzeje. Podstawą pielęgnacji tego typu skóry powinno być oczyszczanie i nawilżanie. Skóra tłusta często jest wrażliwa i odwodniona, dlatego lepiej nie używać mocno ściągających i wysuszających preparatów. Warto postawić natomiast na oczyszczające kremy na bazie retinoidów i kwasów.

Skóra mieszana łączy w sobie właściwości cery tłustej i suchej. Na policzkach jest przesuszona, natomiast w strefie T ( na czole, nosie i brodzie) świeci się i przetłuszcza. Może przejawiać skłonność do łojotoku, a także nieprawidłową reakcję na wodę i mydło, objawiającą się podrażnieniem, zaczerwienieniem, uczuciem pieczenia i napięcia skóry. Pielęgnacja skóry mieszanej jest nieco bardziej skomplikowana niż wymienionych wyżej typów. Innego podejścia wymaga tłusta strefa T, a innego przesuszone policzki i skronie. Na noc warto stosować kremy złuszczające, przeznaczone do cery tłustej, a na dzień lekkie kosmetyki nawilżające.

Każdy rodzaj skóry ma inne potrzeby i wymaga odmiennej pielęgnacji. Pamiętajcie jednak, że pielęgnacja to nie tylko kosmetyki. Na stan naszej skóry wpływa bardzo wiele czynników – sposób odżywiania, tryb życia, ilość wypijanej wody, ilość i jakość snu. Jeśli chcecie mieć piękną i zdrową skórę, powinniście zadbać o nią kompleksowo!

Czy laserowe leczenie trądziku jest skuteczne?
Trądzikowa mapa ciała – miejsca występowania pryszczy na ciele

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach