Trądzik ma w zwyczaju pojawiać się w najmniej odpowiednich momentach – przed ważnym spotkaniem, randką lub imprezą. Pryszcze, jak na złość, wyskakują wtedy, kiedy zależy nam na atrakcyjnym i nienagannym wyglądzie. Jednak trądzik nie jest tylko denerwującą niedoskonałością – miejsca występowania wyprysków mogą dostarczyć nam informacji na temat problemów zdrowotnych lub potrzeb naszego organizmu.
Według tradycyjnej chińskiej medycyny poszczególne partie twarzy odpowiadają pracy narządów wewnętrznych. Jeśli jest ona zaburzona, objawy, w pierwszej kolejności, dadzą o sobie znać jako stany zapalne – wypryski, plamy i opuchnięcia.
Wypryski pojawiające się na czole mogą świadczyć o problemach trawiennych lub złej pracy jelit. Ich przyczyną może być nieodpowiednia dieta, oparta o przetworzonej żywności – fast foodach, słodyczach i gazowanych napojach. Nie bez znaczenia jest również nasz tryb życia – stres oraz nieprzespane noce, nie służą naszej cerze.
Przyczynami powstawania krostek na nosie mogą być nietolerancje pokarmowe, stres oraz cukier, a także problemy z trzustką, szczególnie zbyt duża ilość tłuszczu w diecie.
Niedoskonałości pokrywające nasze policzki mogą sygnalizować problemy z żołądkiem, jelitem grubym a także alergie i nietolerancje pokarmowe.
Przyczyną powstawania wyprysków w tym miejscu może być niewłaściwa higiena związana ze spożywaniem posiłków – jedzenie nieumytych warzyw i owoców oraz niedokładne mycie rąk. Pryszcze w okolicach ust mogą towarzyszyć kłopotom z nieregularnym wypróżnianiem oraz zaburzonej pracy żołądka.
Krostki w tych rejonach często pojawiają się w czasie trwania miesiączki lub przed nią. Okolice brody i żuchwy są powiązane z układem hormonalnym. Jeśli wypryski pojawiają się często, może to świadczyć o zaburzeniach hormonalnych lub problemem z nadmiarem toksyn w organizmie.
Wypryski mogą pojawiać się również na różnych częściach ciała. Ich przyczyną często jest noszenie zbyt obcisłych ubrań, wykonanych z materiałów nieprzepuszczających powietrza. Również niewłaściwa higiena może skutkować powstawaniem krostek. Jeśli jednak po wyeliminowaniu powyższych przyczyn trądzik nie ustępuje, może to świadczyć o problemach zdrowotnych.
Stres, niewłaściwa dieta (zbyt dużo cukrów prostych) mogą przyczyniać się do powstawania zmian. Inne przyczyny to nadczynność lub zmęczenie nadnerczy.
Jeśli zmiany zlokalizowane są w tych okolicach, może to świadczyć o nadmiernym stresie oraz o alergii lub nietolerancji pokarmowej. W taki sposób mogą również objawiać się problemy ze strony układu pokarmowego.
Trądzik na plecach może sygnalizować niedomagania układu pokarmowego. Niewłaściwa dieta, obfitująca w cukry proste, rafinowane tłuszcze oraz przetworzoną żywność nie służą naszej cerze.
W walce z trądzikiem ogromne znaczenie mają nie tylko odpowiednio dobrane kosmetyki, ale również nasz sposób odżywiana. Osoby, które mają problematyczną cerę powinny zadbać o to, by w diecie pojawiała się duża ilość owoców i warzyw oraz zdrowe tłuszcze. Warto zwrócić uwagę na ilość wypijanej wody. 2 litry dziennie to ilość, dzięki której nasze nerki i jelita mogą prawidłowo funkcjonować i oczyszczać organizm z zalegających toksyn. W profilaktyce i terapii trądziku duże znaczenie mają również: odpowiednia ilość snu oraz brak stresu. Jeśli zadbamy o wszystkie opisane elementy, nasz organizm z pewnością nam się odwdzięczy!
Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.