Strona główna » Blog » Problemy ze skórą – przyczyny, rodzaje i sposoby ich rozwiązania
Benzacne

Problemy ze skórą –
przyczyny, rodzaje i sposoby ich rozwiązania

« Wróć do listy

Choć na problemy ze skórą narażone są osoby niemal w każdym wieku, jedną z grup najbardziej wrażliwych na dermatologiczne dolegliwości, są nastolatkowie. Związane z okresem dojrzewania zmiany skórne stają się często kolejnym powodem kompleksów, przez które tracimy pewność siebie i radość z towarzyskich spotkań. Skąd właściwie biorą się młodzieńcze problemy z cerą i jak sobie z nimi radzić?

zdjęcie mężczyzny z problemami skórnymi

Przyczyny trądziku

Bezpośrednią przyczyną występowania trądziku – czyli najbardziej popularnej wśród nastolatków dolegliwości skórnej – jest nadmierna produkcja sebum, które produkowane jest przez gruczoły łojowe, odpowiedzialne za ochronę skóry przed niekorzystnym działaniem środowiska zewnętrznego. Kiedy jest go za dużo, przewody wyprowadzające łój z gruczołów zatykają się, a sebum wchodzi w kontakt z beztlenowymi bakteriami, co skutkuje pojawieniem się na skórze pryszczy i zaskórników. Nadprodukcja łoju zawiązana jest częściowo ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie dojrzewania, w tym z niestabilnym poziomem hormonów płciowych. Właśnie dlatego, zmiany trądzikowe – szczególnie u młodych kobiet – pojawiają się ze zwiększoną częstotliwością na kilka dni przed miesiączką, gdy w ich organizmach obniża się poziom estrogenu i progesteronu.

Co wpływa na wygląd naszej skóry?

Wbrew pozorom na wygląd naszej skóry składa się szereg nakładających się czynników – stres, niewłaściwa dieta czy stosowanie niektórych leków mogą przyczynić się do pogorszenia się jej stanu. Kortyzol, którego poziom wzrasta w okresach silnego stresu, spożywanie dużych ilości cukru, oraz wysoko przetworzonej żywności – wszystko to negatywnie odbija się na naszej skórze, prowadząc do pogorszenia się trądzikowych zmian.

Trądzik niezapalny

Niezapalna postać trądziku cechuje się występowaniem zaskórników, powstających w wyniku powiększania się i zatykania mieszków włosowych. Zaskórniki zamknięte są białe i ukryte pod zewnętrzną warstwą skóry, natomiast zaskórniki otwarte, nazywane wągrami, pojawiają się na powierzchni skóry, jako drobne, czarne punkciki.

Trądzik zapalny

W niezagojonych zaskórnikach, może rozwinąć się stan zapalny, powodując powstawanie pryszczy. Tworzy się one na skutek przerwania ścianki mieszka włosowego, w którym znajduje się zaskórnik. Wyróżnia się cztery formy trądziku zapalnego – grudkowy, krostkowy oraz guzkowy i torbielowaty. W młodzieńczej formie trądziku zmiany są różowe i bolesne. Natomiast w zaawansowanej, poważnej postaci, pojawiać się mogą również guzki i cysty. Dolegliwości mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy, a trudno gojące się zmiany mogą pozostawiać trwałe, nieestetyczne blizny.

Sposoby walki z niedoskonałościami skóry

Podstawową bronią w walce z trądzikiem jest odpowiednia pielęgnacja. Unikaj tradycyjnych mydeł i kosmetyków zawierających alkohol. Wybieraj produkty łagodnie oczyszczające, pamiętaj o nawilżaniu, a raz w tygodniu pamiętaj o złuszczającym peelingu. Chcąc uniknąć podrażnień i powstawania blizn, zamiast wyciskać pryszcze, zastosuj punktowy żel antybakteryjny, który wysuszy krostę i pomoże w jej gojeniu. Warto też zrezygnować z ciężkich pudrów i podkładów, które mogą zatykać pory i dodatkowo obciążać skórę.

O skórę możesz zadbać również korzystając z dobroczynnych darów natury. Domowe maseczki z drożdży, kurkumy, octu jabłkowego czy miodu pomogą Ci w pielęgnacji wymagającej cery trądzikowej, bez konieczności wydawania fortuny na profesjonalne preparaty i zabiegi. Po te ostatnie warto natomiast sięgnąć, jeśli domowa troska o skórę przestaje być skuteczna. Wówczas najlepiej skonsultować problem ze specjalistą – dermatologiem lub endokrynologiem – który określi rodzaj wykwitów, ustali ich przyczynę, a w razie potrzeby – zaleci odpowiednie leczenie. W przypadku zmian skórnych stosowane są zarówno leki miejscowe (maści, kremy), jak i antybiotyki podawane doustnie.

Przykład młodzieńczych problemów skórnych doskonale obrazuje sposoby postępowania w przypadku wielu innych dermatologicznych dolegliwości. Chcąc uniknąć problemów z cerą należy pamiętać przede wszystkim o jej właściwą pielęgnacji, zdrowej, zbilansowanej diecie i odpowiedniej dawce snu. Jeśli mimo to, na naszej skórze pojawiają się niepokojące zmiany, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże znaleźć przyczynę problemu i ustalić strategię działania.

Zaskórniki zamknięte na czole i policzkach – przyczyny,
charakterystyka i sposób leczenia
Codzienna higiena twarzy
i innych miejsc podatnych na trądzik

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach