Nie możesz poradzić sobie z uciążliwym trądzikiem? Marzysz o nieskazitelnie gładkiej skórze? Zacznij od podstaw i sprawdź, czy właściwie dbasz o jej codzienną higienę.
Problemem trądziku dotknięci są zazwyczaj nastolatkowie w okresie dojrzewania. Buzujące w nich hormony pobudzają gruczoły łojowe do nadmiernej produkcji sebum, co przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych i infekcji, a w efekcie – pogorszenia ogólnego stanu skóry. Na dolegliwości te coraz częściej skarżą się jednak również osoby po 30. roku życia, u których zmiany skórne mogą być objawem zaburzeń hormonalnych lub niezdrowego trybu życia. Jeśli i Ty zmagasz się z uciążliwym trądzikiem na twarzy, dekolcie czy plecach, zanim sięgniesz po specjalistyczne kuracje, zastanów się, jak na co dzień dbasz o higienę swojej skóry i przekonaj się, że kilka drobnych zmian w codziennej pielęgnacji, może skutecznie poprawić jej zdrowie i wygląd.
Podstawą codziennej pielęgnacji cery trądzikowej jest właściwe oczyszczanie. W celu usuwania zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i pozostałości makijażu, twarz oraz szyję należy przemywać rano i wieczorem antybakteryjnym żelem lub pianką dedykowaną skórze trądzikowej. Należy jednak wybierać kosmetyki o delikatnej formule, które nie podrażniają skóry i nie pozbawiają jej naturalnej warstwy ochronnej. Jej naruszenie skutkuje wzmożoną produkcją sebum, którym organizm stara się nawilżyć i zabezpieczyć przesuszoną skórę. Zrezygnuj z ostrych, peelingujących produktów, zwykłego mydła, a także preparatów na bazie alkoholu i postaw na naturalną, łagodną pielęgnację.
By dodatkowo uchronić skórę przed wysuszaniem, po jej oczyszczeniu, posmaruj twarz i dekolt lekkim kremem nawilżającym. Wbrew pozorom, tego rodzaju kosmetyki nie są przeznaczone wyłącznie do pielęgnacji cery suchej. Dbając o odpowiedni poziom nawilżenia – zarówno od zewnątrz, jak i od środka – możesz zapobiegać nadmiernej produkcji sebum, a tym samym wpływać na poprawę wyglądu Twojej skóry.
Kolejnym ważnym elementem Twojej codziennej higieny powinno być złuszczanie. Jeśli na skórze nie występują zmiany ropne, raz w tygodniu urządź sobie domowe SPA i wykonaj prostą domową maseczkę złuszczającą lub peeling. Zabieg pomoże usunąć martwy naskórek, pozostawiając skórę gładką i rozjaśnioną. Jeśli jednak zauważysz niepokojące zmiany, ewentualne kuracje złuszczające warto skonsultować ze specjalistą, który może polecić nam np. profesjonalny peeling enzymatyczny lub mikrodermabrazję.
Wbrew pozorom, świecące czoło czy nos, to nie tylko estetyczny problem, ale również niebezpieczeństwo rozwoju stanów zapalnych i infekcji. Nasza skóra świeci się zwykle od nadmiaru sebum, a więc łoju, który może stać się siedliskiem groźnych bakterii. Warto więc dbać również o jego doraźne usuwanie, np. za pomocą chusteczek, płatków lub specjalnych bibułek matujących, które pochłaniają nadmiar tłustej wydzieliny.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wspomniane już przesuszanie, które zamiast pomóc, może tylko pogorszyć stan skóry. A więc jeszcze raz: Twoja skóra potrzebuje nawilżenia! Pamiętaj o odpowiednim kremie i pij dużo wody! Na Twoim nosie znów pojawił się pryszcz? Nie wyciskaj! To kolejny z powtarzanych z uporem błędów, które nie tylko przedłużają czas gojenia się zapalnych wykwitów, ale również przyczyniają się do ich rozprzestrzeniania i powstawania uciążliwych, po trądzikowych blizn. Chcąc pozbyć się pojedynczych niedoskonałości, sięgnij po specjalny punktowy żel, który miejscowo wysuszy zmianę i zadziała antybakteryjnie.
Pamiętając o kilku podstawowych elementach codziennej pielęgnacji i najczęściej popełnianych błędach, możesz skutecznie poprawić stan Twojej skóry bez drogich, specjalistycznych zabiegów czy kosztownych kuracji. Zadbaj o właściwą higienę skóry, a jeśli po kilku tygodniach jej wygląd nie ulegnie poprawie, skonsultuj się z dermatologiem lub specjalistą, który pomoże Ci w walce z uciążliwym problemem.
Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.