Strona główna » Blog » Szczep bakterii odpowiedzialny za trądzik – poznaj wyniki badań
Benzacne

Szczep bakterii odpowiedzialny za trądzik – poznaj wyniki badań

« Wróć do listy

Skóra jest największym organem człowieka i stanowi barierę dla intruzów, takich jak np. groźne drobnoustroje. Co ciekawe na jej wierzchniej warstwie, czyli naskórku, żyją różne szczepy bakterii. Po ich dokładnym przebadaniu okazało się, że dzielą się one na „dobre” i „złe”, a to właśnie druga grupa jest odpowiedzialna za zmiany trądzikowe.

zdjęcie kobiecej cery

Trądzik to uporczywe schorzenie, które często wymaga długiego leczenia. Jego przyczyny są przedmiotem badań naukowców z całego świata, a ich celem jest opracowanie skutecznych i nowych metod leczenia dostosowanych do rodzaju bakterii występujących na skórze.

Na każdej skórze bytują bakterie trądziku

Skórę, a także trądzik wzięli pod lupę naukowcy z Washington University School of Medicine. W wyniku ich badań odkryto, że na skórze każdego człowieka bytują szczepy bakterii odpowiedzialne za wywoływanie trądziku lub utrzymywanie cery w dobrym stanie. Mowa o Propionibacterium acnes, czyli małym, beztlenowym mikrobie, który bytuje na skórze tłustej w okolicy jej porów. Bakterie tego szczepu mogą wzmagać reakcję immunologiczną organizmu, a tym samym nasilać powstawanie grudek, krost i zaczerwienionych stanów zapalnych.

„Dobre” bakterie mogą zadziałać jak probiotyk

Szczep P.acnes nie jest jednak wyłącznie „zły”.  U wielu ludzi występuje w „dobrej” roli i chroni ich skórę. W wyniku badań okazało się bowiem, że „dobre” szczepy P.acnes posiada zaledwie 20 proc. badanych, którzy borykali się z wypryskami. Osoby, które nie miały problemów skórnych, w większości posiadały „dobre” bakterie P.acnes. Według naukowców odkrycie to może przyczynić się do powstania leków na trądzik, które będą zawierały probiotyki, chroniące skórę przed powstawaniem zmian zapalnych .

„Złe” bakterie odpowiedzialne na trądzik

Oprócz P. acnes, wśród bakterii, które wywołują trądzik, wyróżnia się także: P. granulosum, P. avidum oraz drobnoustroje: drożdżopodobne grzyby Malassezia furfur. W praktyce, jeśli na skórze są stany zapalne, to najpewniej bytują w nich „złe” bakterie. W miejscu krost liczba bakterii może bowiem zwiększać się nawet 10-krotnie . Przyczyny trądziku są jednak złożone, a choroby nie wywołują wyłącznie bakterie.

Jak powstaje trądzik?

P.acnes mogą bytować na skórze i nie wywoływać trądziku. Gdy jednak skóra zacznie wydzielać zbyt dużo łoju, którym żywią się te, beztlenowe mikroby, zaczną one nadmiernie namnażać się w porach skóry, co zaczyna uszkadzać jej strukturę. Wtedy dochodzi do powstania stanu zapalnego oraz możliwego nadkażenia kolejną bakterią. Udział w powstawaniu trądziku ma także gospodarka hormonalna, która odpowiada m.in. za wydzielanie łoju. Jeśli organizm wytwarza zbyt dużo androgenów, może to przejawiać się przetłuszczanie cery i włosów.

Wywołujące trądzik bakterie a metody leczenia

Wiedząc, że na skórze żyją „dobre” i „złe” szczepy bakterii, należy odpowiednio dobrać metodę leczenia. Lekarz dermatolog może zalecić np. indywidualnie dopasowaną antybiotykoterapię. Dzięki niej pozbędziesz się bakterii szkodzących skórze, przy jednoczesnym zachowaniu tych, które są dla niej zbawienne. Dlatego też nie powinno się stosować antybiotyków na własną rękę. Aplikując niewłaściwie dobrany antybiotyk, możesz zaszkodzić skórze, wyjaławiając ją i ułatwiając szkodliwym bakteriom zasiedlenie się na niej.

 

Źródła:

http://kosmetologia.com.pl/wydarzenia/30-informacje/uroda-i-nauka/2807-odkryto-szczep-bakterii-wywolujacy-tradzik.html

https://dermatologia.mp.pl/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity

http://www.kosmeologika.pl/2015/06/przyczyna-tradziku-bakterie.html

Codzienna higiena twarzy
i innych miejsc podatnych na trądzik
Jakich kosmetyków używać do cery trądzikowej?

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach