Strona główna » Blog » Trądzik – witaminy pomocne w walce z chorobą
Benzacne

Trądzik – witaminy pomocne w walce z chorobą

« Wróć do listy

Trądzik to problem, który dotyczy nie tylko nastolatków, ale także ludzi dorosłych. Chyba każda osoba, która zmaga się z tą chorobą, chciałaby znaleźć sposób na pozbycie się i złagodzenie, nieestetycznych zmian na skórze, które powoduje.

zdjęcie owoców

Czy pomocne mogą okazać się witaminy?

Trądzik to choroba skóry, która pojawia się w okresie dojrzewania a jej przyczyną są zmiany hormonalne w organizmie. Te z kolei prowadzą do nadmiernego wytwarzania łoju, co przy równoczesnym, nadmiernym rogowaceniu naskórka, prowadzi do powstawania zaskórników, krostek i grudek.

Trądzik niestety nie zawsze mija z wiekiem albo wręcz po raz pierwszy pojawia się właśnie w życiu dorosłym. W obu przypadkach, powinniśmy wraz z lekarzem prowadzącym, zastanowić się nad uzupełnieniem niedoboru witamin, które są bardzo istotne dla zdrowia naszej skóry.

Które witaminy będą sojusznikami  w walce z trądzikiem?

  1. Witaminy z grupy B

– witamina B2 (ryboflawina) – odpowiada za przemiany komórkowe, jej brak nasila objawy występujące przy stanach zapalnych podczas trądziku

– witamina PP (niacyna, witamina B3) – pełni podobną rolę jak witamina B2 i chroni przed schorzeniami skórnymi

– witamina B6 – pomaga przy zmianach związanych z cyklem miesięcznym lub menopauzą

  1. Witamina A (retinol)– ma zasadnicze znaczenie dla wyglądu i zdrowia naszej skóry. Jej rola w leczeniu trądziku jest bardzo istotna, ponieważ zmniejsza nadmiar sebum. Nadmiar sebum blokuje pory, przyczyniając się do powstania stanu zapalnego.

Retinoidy, czyli pochodne witaminy A, to lek na trądzik, który stosuje się w postaci kapsułek przez okres 4 – 6 miesięcy i tylko pod nadzorem lekarza.

Jak działają retinoidy?

– zmniejszają wydzielanie łoju a to z kolei wpływa na zmniejszenie rozmiarów gruczołów łojowych

– normalizują proces rogowacenia naskórka, który przyczynia się do zamykania otworu gruczołu łojowego

– ograniczają rozwój bakterii, które pojawiają się na skutek „zatkania” ujścia gruczołu łojowego, nadmiarem łoju i zrogowaciałego naskórka. Następstwem pojawienia się bakterii jest powstanie stanu zapalnego na skórze.

  1. Witaminy C (kwas askorbinowy) i E – obie witaminy wraz z selenem wzmacniają funkcje obronne organizmu w walce z bakteriami. Kwas askorbinowy ma właściwości odtruwające i odczulające oraz reguluje działanie witaminy E (ma ona wpływ na poziom retinolu w organizmie)
  2. Witamina F – zalecana w profilaktyce zmian trądzikowych, jej niedobór powoduje powstawanie zmian skórnych

Witaminy = lek na trądzik?

Często bagatelizujemy problem niedoboru witamin w naszym organizmie.

Tymczasem mają one ogromne znaczenie dla jego prawidłowego funkcjonowania i brak niektórych z nich przyczynia się między innymi do pogorszenia stanu naszej skóry czy pojawienia się na niej zmian chorobowych –  nie tylko trądziku. Zaostrza również przebieg już trwającego procesu chorobowego.

Dlatego powinniśmy dbać o różnorodną dietę, która dostarczy nam niezbędnych witamin a w razie potrzeby starać się uzupełniać ją o brakujące suplementy dostępne w aptece.

Dieta a trądzik – 4 reguły zdrowego odżywiania
Jak zapobiegać trądzikowi w 5 krokach?

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach