Strona główna » Blog » Jak zapobiegać trądzikowi w 5 krokach?
Benzacne

Jak zapobiegać trądzikowi w 5 krokach?

« Wróć do listy

Nie na darmo mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. To zdanie sprawdza się także w dziedzinie kosmetyki i jak ulał pasuje do trądziku. Gdy na twarzy pojawiają się grudki i krostki możemy podjąć wiele działań, by się ich pozbyć, ale jeszcze lepiej jest nie dopuścić do wystąpienia na skórze wyprysków.

zdjęcie kobiety nakładającej żel na trądzik

KROK 1: Określ źródło problemu

Często, żeby wygrać walkę z trądzikiem konieczna jest znajomość przyczyny wystąpienia wyprysków. Najlepiej obserwować swoje ciało i spróbować uchwycić prawidłowości: czy pryszcze pojawiają się przed miesiączką, po intensywnym treningu, noszeniu niektórych ubrań, stosowaniu kosmetyków czy zjedzeniu określonych produktów spożywczych. Niezależnie od tego, jakie będą Twoje obserwacje najlepiej udaj się do dermatologa, który określi rodzaj Twojego trądziku i poradzi Ci jakie środki stosować, by się go pozbyć.

KROK 2: Oczyszczanie skóry to podstawa

Na skórze bardzo łatwo gromadzą się zanieczyszczenia, które zapychają pory. A zatkane pory sprzyjają powstaniu zaskórników i krostek. Nie oznacza to jednak, że należy przemywać skórę przez cały dzień. Wystarczy zrobić to 2 razy dziennie: rano i wieczorem, używając toniku przeznaczonego do cery trądzikowej. Gdy ma się tendencje do wyprysków należy bezwzględnie unikać środków z mydłem (ponieważ to mocno wysusza skórę i może doprowadzić do łojotoku) oraz preparatów zawierających alkohol, który podrażnia skórę mającą skłonności do trądziku.

Możesz również od czasu do czasu pójść do kosmetyczki na zabieg oczyszczania skóry. Wybierz oczyszczanie dostosowane do potrzeb skóry trądzikowej, w którym nie będzie używany peeling ścierający.

KROK 3: Ochrona przed słońcem

Od dawna mówi się o tym, że promienie słoneczne przyspieszają proces starzenia się skóry, ale nie jest to jedyny negatywny wpływ, jaki na nią wywiera. Oprócz tego wysuszając skórę powodują zwiększoną produkcję sebum, a to z kolei prowadzi do pojawienia się wyprysków. Jeśli więc masz tendencje do trądziku unikaj opalania się i w słoneczne dni stosuj kremy z filtrem.

W sytuacji kiedy pod wpływem słońca na skórze pojawiają się widoczne zaczerwienienia najlepiej stosuj kremy z filtrem UV o faktorze minimum 30 przez cały rok. Dopilnuj, żeby kosmetyk zapewniał ochronę zarówno przed promieniami UV-A, jak i UV-B.

KROK 4: Zwróć uwagę na ubranie

Jeśli krostki pojawiają się na Twoich plecach, dekolcie, brzuchu czy na ramionach istnieje prawdopodobieństwo, że przyczyną jest źle dobrany strój. Sztuczne tkaniny nie zapewniają nam wentylacji i szybciej się przez nie pocimy. Dlatego zwróć uwagę na to co ubierasz w ciepłe miesiące oraz podczas treningów i postaw na lekkie, przewiewne materiały. Ważne jest jednak nie tylko to, co nosisz za dnia, ale i w nocy. Wybieraj piżamy z tkanin, które pozwalają skórze „oddychać”, a także zatroszcz się o to, by pościel była bawełniana i zawsze czysta.

KROK 5: Zmień nawyki żywieniowe

Nie od dziś wiadomo, że to co jemy w dużej mierze decyduje o wyglądzie naszej sylwetki. Jednak nie wszyscy mają świadomość tego jak bardzo pożywienie wpływa wygląd skóry. Spożywane w dużej ilości słodyczy, smażonych potraw, napojów gazowanych i wszelkich produktów zawierających konserwanty i sztuczne barwniki może doprowadzić cerę do strasznego stanu. Wyeliminuj z diety niezdrowe produkty, a zamiast nich wprowadź do niej pokarmy bogate w witaminy A, E, z grupy B oraz cynk i siarkę.

Trądzik – witaminy pomocne w walce z chorobą
Cukier a trądzik – poznaj zależności

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach