Strona główna » Blog » Cera u nastolatków – kosmetyki przydatne w pielęgnacji twarzy
Benzacne

Cera u nastolatków – kosmetyki przydatne w pielęgnacji twarzy

« Wróć do listy

Nastoletnia cera rzadko jest zupełnie bezproblemowa. Wszystko za sprawą szalejących hormonów, które dają o sobie znać poprzez trądzik, świecącą skórę i inne niedoskonałości. Dobra wiadomość jest taka, że na stan naszej skóry możemy wpłynąć, stosując odpowiednie kosmetyki. Jeśli chcecie się dowiedzieć jaka pielęgnacja będzie odpowiednia dla Waszej skóry, przeczytajcie nasz artykuł.

zdjecie-naturalne-kosmetyki

Poznaj swoją cerę

Standardowo rodzaje cery dzielimy na tłustą, mieszaną, suchą lub normalną. Często jednak się zdarza, że skóra przejawia cechy charakterystyczne dla dwóch rodzajów. Określając potrzeby swojej cery warto również poznać jej podtypy, którymi są:

  • Cera naczynkowa
  • Cera trądzikowa
  • Cera z rozregulowaną pracą gruczołów łojowych,
  • Cera zanieczyszczona
  • Cera wrażliwa (nadreaktywna)
  • Cera alergiczna
  • Cera odwodniona
  • Cera dojrzała

Pielęgnacja dostosowana do potrzeb skóry

Każdy rodzaj i podtyp cery ma inne potrzeby i wymaga odmiennej pielęgnacji. Warto obserwować reakcje swojej skóry na każdy nowy kosmetyk, dzięki czemu będziemy wiedzieć co nam służy, a co lepiej schować na dno szuflady.

Cera tłusta to według wielu nastolatków najbardziej problematyczny rodzaj skóry. Bardzo często towarzyszy jej trądzik, przejawia także tendencje do zanieczyszczenia i odwodnienia. Podstawą pielęgnacji tego typu skóry jest dokładne oczyszczanie, które pomoże usunąć tłustą warstwę. Należy pamiętać, by nie stosować w tym celu mocno wysuszających środków, które mogą jedynie pogorszyć sprawę. Łagodne żele oczyszczające czy płyny micelarne i mleczka do demakijażu to kosmetyki, które nie powinny nadmiernie wysuszać ani też obciążać skóry. Jeśli nasza skóra jest zanieczyszczona lub trądzikowa, warto zrezygnować z manualnego oczyszczania (wyciskania) na rzecz kremów złuszczających na bazie kwasów. Niezwykle skuteczne są kwas salicylowy, glikolowy, a także lipohydrokwas. Nie zapominajmy o nawilżaniu – każda skóra go potrzebuje. W tym przypadku najlepiej się sprawdzą lekkie kremy o żelowej lub wodnej konsystencji, które nie pozostawiają na twarzy tłustego filmu.

Cera mieszana to najczęściej występujący rodzaj cery. Może wykazywać tendencje do przetłuszczania, przesuszenia, trądziku, odwodnienia itp. Pielęgnację należy więc dostosować do konkretnej problematyki. Jednak przede wszystkim należy dążyć do wyregulowania pracy gruczołów łojowych w strefie T i nawilżenia skóry na policzkach i skroniach. Do oczyszczania i demakijażu najlepiej sprawdzą się łagodne pianki i żele. Raz w tygodniu warto zastosować produkt złuszczający np. peeling enzymatyczny, który usunie martwe komórki z powierzchni skóry, nie powodując przy tym podrażnień. Jeśli skóra mocno się przetłuszcza w strefie T, można miejscowo smarować ją kremami przeznaczonymi do cery tłustej lub mieszanej. Suche partie mogą potrzebować mocniejszego nawilżenia.  W wielu przypadkach sprawdzi się jeden krem nawilżający do stosowania na całą twarz – warto szukać produktów o lekkiej formule, które nie będą obciążać strefy T.

Cera sucha objawia się uczuciem napięcia i ściągnięcia, szczególnie po umyciu. Ma skłonności do podrażnień i zaczerwienienia, może też być nadmiernie wrażliwa. Do demakijażu i oczyszczania skóry suchej najlepiej sprawdzają się łagodne mleczka, kremowe żele oraz płyny micelarne. Bardzo ważne jest też nawilżanie skóry kremami, które w swoich składach mają: kwas hialuronowy, glicerol, ceramidy i woski. Raz w tygodniu można też zastosować peeling enzymatyczny, który rozpuści martwe i zrogowaciałe komórki naskórka.

Uniwersalne zasady pielęgnacji

Bez względu na rodzaj cery, warto przestrzegać kilku zasad pielęgnacji. Przede wszystkim nie należy myć twarzy wodą z tradycyjnym mydłem – ma ono odczyn zasadowy, a więc może przyczynić się do zaburzenia równowagi w funkcjonowaniu naskórka. Latem oraz w słoneczne dni warto zabezpieczać twarz kremem z filtrem. Dzięki temu opóźnimy proces starzenia się skóry oraz zabezpieczymy ją przed pojawieniem się przebarwień słonecznych. W przypadku pojawienia się niedoskonałości – pod żadnym pozorem nie wyciskamy krostek i zaskórników!

5 pomysłów na łagodzenie zmian trądzikowych
Zdrowie nastolatków –
5 składników właściwego trybu życia

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach