Strona główna » Blog » Trądzik po 30 – przyczyny i sposób na trądzik u dorosłych
Benzacne

Trądzik po 30 – przyczyny i sposób na trądzik u dorosłych

« Wróć do listy

Chociaż okres dojrzewania mamy za sobą,  a związane z nim zmiany hormonalne poszły w zapomnienie, to coraz więcej kobiet po 30 roku życia doświadcza problemu jakim jest trądzik.

zdjęcie kobiety po 30

Czym dokładnie jest trądzik u dorosłych?

Trądzik u dorosłych różni się od młodzieńczego lokalizacją zmian i ich rodzajem. Mniej jest tzw. zaskórników, czyli zmian bez stanu zapalnego. Powstają natomiast krostki i grudki – zmiany zapalne, które pojawiają się najczęściej w dolnej części twarzy, głównie na brodzie oraz na plecach, szyi i dekolcie. Nacieki zapalne bardzo często prowadzą do powstawania blizn oraz rozwoju przebarwień.

Część kobiet ma trądzik od okresu dojrzewania, u innych problem pojawia się w dorosłym wieku po raz pierwszy.

Skąd więc te defekty skórne u kobiet po 30-stce?  Jakie są przyczyny „dorosłego „trądziku?

Najczęściej jest to spowodowane wzrostem stężenia męskich hormonów płciowych – androgenów. Fizjologicznie poziom tych hormonów rośnie przed miesiączką, czyli w II fazie cyklu. Niefizjologiczne wahania mogą być spowodowane odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych albo stosowaniem źle dobranych tabletek.

Przyczyną wahań hormonalnych jest często tryb życia, któremu towarzyszy ciągły stres, pośpiech i  zmęczenie spowodowane brakiem czasu na odpoczynek.

Również zanieczyszczenie środowiska czy praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, negatywnie wpływa na stan skóry. Efektem ubocznym pracy klimatyzatora jest wysuszanie powietrza i słaba wilgotność przez co gruczoły łojowe zmuszone są do nadmiernej pracy.

Wrogiem naszej cery mogą być ponadto kosmetyki, których używamy na co dzień. Zrezygnujmy z tych, które zatykają pory. Rozpoznamy je po składzie – zawierają oleje mineralne, sztuczne kolo ranty i PVP.

Negatywne działanie wykazują również niektóre leki: steroidy czy leki przeciwdrgawkowe.

Twoja mama lub siostra również miały trądzik w wieku 30 lat? – niestety może mieć on podłoże genetyczne, więc jest cechą, którą dziedziczymy po naszych najbliższych.

Kiedy na naszej twarzy już pojawi się trądzik, powinniśmy unikać ostrych potraw, alkoholu, a nawet papierosów – mogą zaostrzyć przebieg choroby. W walce z trądzikiem pomocne może być wyeliminowanie nabiału, glutenu, pokarmów bogatych w jod, słodyczy oraz kakao.

Cukier a trądzik? Naukowcy już od lat widzą zależność pomiędzy nadmiarem spożywanego cukru a trądzikiem. Cukier stymuluje produkcję insuliny, a to sprzyja powstawaniu pryszczy.

Co robić kiedy już dopadnie nas ta przypadłość – jak leczyć?

Defekty na twarzy potrafią zepsuć dzień, zwłaszcza jeśli przed nami ważne spotkanie z biznesmanem albo randka. Wiele kobiet szuka rozwiązania w najgorszy z możliwych sposobów – wyciska pryszcze. W ten sposób można jednak tylko zaostrzyć stan zapalny. Zmiany na naszej twarzy w pierwszej kolejności powinien rozpoznać dermatolog.

Oto pięć złotych rad na problem z trądzikiem:

  1. Zacznij od wizyty u dermatologa, który przepisze antybiotyk albo witaminy (pochodne witaminy A).
  2. Cera trądzikowa u dorosłych wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie zapominaj o codziennym, dokładnym oczyszczaniu skóry kosmetykami, które nie dopuszczają do nadmiernego jej rogowacenia i oczyszczają ją z czopów zaskórnikowych.

Myj twarz rano i wieczorem. Pomocny będzie specjalny żel na trądzik.

Raz w tygodniu wskazany jest również delikatny peeling – pomoże usunąć martwe komórki naskórka trądzikowego oraz zanieczyszczenia, które nie zawsze da się usunąć podczas codziennego mycia.

  1. Twoimi sprzymierzeńcami są kosmetyki zawierające kwas salicylowy, alfa-hydroksykwasy, mlekowy, glikolowy, nadtlenek benzoilu czy kwas azelainowy, a także siarka i cynk. Mają one właściwości przeciwłojotokowe, złuszczające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
  2. Nawilżaj skórę, by chronić ją przed wysuszeniem.
  3. Zażywaj witaminy C, B2, PP i pij ziołowe herbatki (ziele bratka, liść pokrzywy), które wspomagają przemianę materii i usuwanie toksyn z organizmu.

 

Trądzik po 30 roku życia to dość powszechne zjawisko. Pokonanie zmian na skórze nie jest łatwe, ale nie powinniśmy się poddawać i czekać aż same znikną. Zakrywanie ich pod makijażem czy opalenizną nie zastąpi wizyty u dermatologa. Cierpliwa, choć długotrwała walka nie tylko pomoże nam w pozbyciu się niechcianych zmian, ale również przyczyni się do poprawy naszego samopoczucia.

Trądzik u dorosłych mężczyzn – co powinieneś wiedzieć?

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach