Strona główna » Blog » Trądzik u dorosłych mężczyzn – co powinieneś wiedzieć?
Benzacne

Trądzik u dorosłych mężczyzn – co powinieneś wiedzieć?

« Wróć do listy

W Internecie można znaleźć bardzo wiele dyskusji kobiet na temat radzenia sobie z trądzikiem. Ale tego rodzaju tematy rozmów pojawiają się również na forach dla mężczyzn. Czy przyczyny występowania trądziku u pań i panów są takie same? Z jakich powodów zmiany trądzikowe pojawiają się na skórze dorosłych mężczyzn?

mężczyzna dba o cerę

Winny brak pielęgnacji

Mężczyźni rzadziej niż kobiety używają z kosmetyków i odwiedzają dermatologów, dlatego nie zatrzymują trądziku na wczesnym etapie jego rozwoju. Z powodu używania niewłaściwych środków pielęgnacyjnych są też dodatkowo narażeni na trądzik mechaniczny oraz kosmetyczny. Skóra u panów często jest zanieczyszczona, przez co bardziej podatna na podrażnienia i powstanie nieestetycznych wyprysków.

Przyczyną trądziku u mężczyzn często bywa nadmierna potliwość, która sprzyja zatkaniu gruczołów łojowych oraz rozwojowi bakterii, dlatego tak ważne jest oczyszczanie skóry, np. po wysiłku fizycznym. Warto też wspomnieć o tym, że mężczyźni mają większą ilość i rozmiar gruczołów łojowych niż kobiety, co sprzyja wzmożonemu wydzielaniu sebum.

Mechaniczne uszkodzenia

Trądzik mechaniczny powstaje na ramionach i plecach w wyniku otarć od noszenia plecaka czy torby oraz na twarzy wskutek drobnoustrojów i bakterii, które zostały naniesione na skórę podczas golenia. Tego ostatniego można uniknąć dzięki delikatnemu goleniu w kierunku wzrostu włosa oraz stosowaniu do wykonywania tej czynności produktów o działaniu antybakteryjnym.

Zaburzenia hormonalne

Podobnie jak u kobiet, u mężczyzn również przyczyną trądziku może być za wysoki poziom androgenów. Duża ilość testosteronu, DHEA i DHT sprzyja degeneracji mieszków włosowych i pobudza gruczoły łojowe do zwiększenia produkcji sebum, przez co znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia zmian trądzikowych. Warto więc wykonać badania hormonalne, by przekonać się gdzie leży przyczyna pojawienia się krostek, grudek czy ropni.

 

Na to, że u danego mężczyzny trądzik jest spowodowany zaburzeniami hormonalnymi może wskazywać wypadanie włosów: wysoki poziom testosteronu często powoduje łysienie na głowie, a równocześnie pojawienie się bardziej gęstego zarostu na twarzy i reszcie ciała.

Jaki trądzik dominuje u mężczyzn?

Tak jak u kobiet trądzik u mężczyzn ma zróżnicowaną postać. Na skórze pojawiają się wągry, oraz wypryski z ropą, a pod nią bolesne torbiele i grudki. Jednak wiele form trądziku przybiera u mężczyzn bardziej ostrą formę niż u kobiet, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty (dermatologa, endokrynologa albo androloga) i podjęcie odpowiednio dobranego leczenia. Zaobserwowano, że u dorosłych mężczyzn najczęściej występuje jedna z najcięższych odmian trądziku pospolitego: trądzik skupiony, który występuje głównie na plecach, klatce piersiowej i ramionach.

Trądzik po 30 – przyczyny i sposób na trądzik u dorosłych
Trądzik przed okresem –
poznaj jego przyczyny i wpływ owulacji na cerę

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach