Strona główna » Blog » Trądzik przed okresem – poznaj jego przyczyny i wpływ owulacji na cerę
Benzacne

Trądzik przed okresem –
poznaj jego przyczyny i wpływ owulacji na cerę

« Wróć do listy

W trakcie cyklu miesiączkowego w organizmie kobiety zmienia się poziom hormonów odpowiedzialnych m.in. za owulację. Wahania te nie są obojętne zarówno dla nastroju, jak i stanu skóry, która może reagować nadmiernym przetłuszczaniem się, powstawaniem niedoskonałości i zmian trądzikowych.

bol-menstruacyjny

Niektóre kobiety szczególnie odczuwają huśtawkę hormonów w trakcie cyklu miesiączkowego. Przed okresem dokucza im kiepski nastrój, napięcie i pogorszony wygląd skóry. Dzieje się tak, dlatego że w organizmie zmienia się poziom m.in. estrogenu i progesteronu, czyli hormonów, które regulują cykl miesiączkowy. Przed okresem na twarzy mogą pojawić się niedoskonałości w formie trądziku pospolitego, ale możliwe jest także zaostrzenie się istniejących zmian. Przyczyna ich powstawania nie jest do końca znana, jednak za głównego winowajcę uznaje się zwiększony poziom progesteronu.

Skóra na początku cyklu miesiączkowego

Na początku cyklu miesiączkowego Twoja skóra może być przesuszona i bardziej wrażliwa. Dzieje się tak za sprawą niskiego poziomu estrogenu. Hormon ten odpowiada m.in. za zdolność wiązania wody w skórze. Przez to cera wydaje się być zmęczona i podrażniona. W tej fazie powinnaś zwrócić szczególną uwagę na nawilżanie cery i stosowanie łagodnych kosmetyków, które jej nie podrażnią.

Owulacja, czyli dobry moment dla skóry

W kolejnych dniach cyklu, gdy nadchodzi faza około owulacyjna, poziom estrogenu zaczyna rosnąć, aż do osiągnięcia szczytu ok. 16 dnia cyklu, podczas jajeczkowania. Nieznacznie zwiększa się wtedy także ilość progesteronu. Moment przed i w trakcie owulacji to najlepszy czas dla skóry, która może wyglądać na zregenerowaną i rozświetloną. To właśnie estrogen powoduje, że wszelkie niedoskonałości szybko się goją, cera jest nawilżona i nie pojawiają się na niej nowe wykwity. Wtedy też możesz czuć się bardziej wypoczęta i pełna energii niż zwykle.

Trądzik przed okresem

Nawet jeśli masz idealną cerę, to raz w miesiącu twoja skóra jest szczególnie narażona na powstawanie niedoskonałości i jest to moment przed okresem. W drugiej połowie cyklu poziom estrogenu znacznie spada, natomiast wrasta ilość progesteronu. Pod wpływem tego drugiego hormonu Twoja skóra zaczyna produkować więcej łoju, a przy tym zwężają się ujścia gruczołów. W strefie T, a szczególnie w okolicach brody, mogą pojawiać się nieestetyczne zaskórniki, krostki, grudki i nacieki. Rzadziej powstają cysty i przetoki. Ponadto możesz czuć dyskomfort z powodu gromadzenia wody i pogorszenia nastroju. Na twarzy uwidoczniają się czasem obrzęki w okolicy oczu. Jest to najtrudniejszy moment dla skóry w czasie całego cyklu. Właśnie wtedy trzeba, więc zwrócić szczególną uwagę na jej właściwą pielęgnację.

Pielęgnacja skóry na koniec cyklu miesiączkowego

Pamiętaj, by rano i wieczorem delikatnie oczyszczać cerę kosmetykami, które nie zawierają alkoholu i drażniących substancji. Możesz wykorzystać płyny micelarne, pianki i łagodne żele myjące. Nawilżaj cerę beztłuszczowymi kosmetykami, które nie zatykają porów, a na zmiany trądzikowe zastosuj punktowo kosmetyk z nadtlenkiem benzoilu. Raz w tygodniu możesz także zastosować domową maseczkę, która ukoi cerę lub udać się na zabieg do gabinetu dermatologa.

Po miesiączce cykl zaczyna się od nowa i cera powinna wrócić do normy. Jeśli jednak trądzik przed miesiączką jest szczególnie nasilony i pojawiają się duże stany zapalne, warto odwiedzić gabinet dermatologa, który dobierze odpowiednie leczenie i dermokosmetyki, które pomogą w pielęgnacji wymagającej cery.

Trądzik u dorosłych mężczyzn – co powinieneś wiedzieć?

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach