Strona główna » Blog » Czy dieta bezglutenowa jest sposobem na trądzik i gładką cerę?
Benzacne

Czy dieta bezglutenowa jest sposobem na trądzik i gładką cerę?

« Wróć do listy

W ostatnim czasie dużo mówi się o zbawiennym wpływie wyeliminowania z diety glutenu. Wyłączenie tego składnika ze wszystkich posiłków u niektórych poprawia stan zdrowia, powoduje spadek wagi, a nawet wpływa na wygląd skóry. W rzeczywistości nie ma jednak dowodów naukowych na związek spożywania glutenu z powstawaniem trądziku.

zdjęcie produktów bezglutenowych

Zdrowa i bogata w naturalne składniki dieta może sprzyjać łagodzeniu objawów trądziku. Jak wiadomo, jedzenie niezdrowych fast-foodów, przetworzonej żywności pełnej konserwantów i ostrych przypraw może nasilać trądzik. Zbawienne są natomiast pokarmy bogate w witaminy A, E i z grupy B, a także zawierające cynk i błonnik. Jeśli Twoja skóra jest kapryśna i borykasz się z trądzikiem, uważaj na trądzik od słodyczy, czekoladę, kakao i alkohol, ponieważ mogą one nasilać stany zapalne. Czy jednak taka zależność występuje w przypadku glutenu?

W jakich produktach występuje gluten?

Gluten znajduje się w pokarmach, które zawierają w składzie pszenicę, jęczmień, żyto i owies. Znajdziesz go, więc w wielu produktach spożywczych, takich jak np.: mąka, pieczywo, makarony, ciasta i ciastka, płatki śniadaniowe, a także piwo. W przypadku 1 proc. populacji gluten wymaga całkowitego wyeliminowania z diety z uwagi na celiakię. Według lekarzy niewielki procent ogółu cierpi także na nietolerancję glutenu.

Gluten a zmiany skórne

W przypadku osób cierpiących na nietolerancję tego składnika, gluten może wywoływać stany zapalne w jelitach. Układ pokarmowy reaguje wtedy wzdęciami, gazami, a trawienie nie przebiega prawidłowo, przez co organizm nie pobiera wszystkich składników odżywczych z jedzenia. Z kolei, te problemy mogą uwidaczniać się w postaci niedoskonałości na skórze. Nietolerancja glutenu występuje często u chorych na łuszczycę. Niektórzy winią, więc gluten także za występowanie trądziku i jego zaostrzanie, choć nie zostało to potwierdzone naukowo.

Dieta bezglutenowa a trądzik

Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na nietolerancję na gluten, możesz sprawdzić to przez badanie krwi. Wyniki nie zawsze są jednak miarodajne, więc dla upewnienia się, możesz wyeliminować gluten z diety na ok. 2 tygodnie i w tym czasie zaobserwujesz, czy stan skóry ulegnie poprawie. W diecie bezglutenowej makarony i pieczywo możesz zastąpić:

  • kukurydzą,
  • ziemniakami,
  • ryżem,
  • kaszą gryczaną
  • fasolą
  • soją,
  • soczewicą,
  • orzechami.

Na zakupach sięgaj także po produkty bezglutenowe oznaczone specjalnym symbolem. Przekreślony kłos oznacza, że zawartość glutenu w produkcie nie przekracza 20 mg na kg, więc może być on spożywany przez osoby z nietolerancją na gluten.

Wyeliminowanie glutenu a stan skóry

Jeśli jesteś jedną z osób, która cierpi na nietolerancję lub alergię na gluten, pierwsze efekty zauważysz już po 2 tygodniach od wprowadzenia diety eliminacyjnej. Poprawi się Twoje samopoczucie i wygląd skóry. Jeśli w efekcie całkowicie wyeliminujesz gluten z diety, leczenie trądziku zacznie przynosić widoczne efekty. Organizm zacznie pobierać odpowiednią ilość składników z pokarmów odpowiedzialnych za zdrowy wygląd skóry, a kosmetyki będą wspomagały gojenie się cery i stanów zapalnych. Nie przedłużaj jednak diety eliminacyjnej bez konsultacji z lekarzem. Stosowanie ubogiej i źle zbilansowanej diety, gdy nietolerancja nie została potwierdzona, zadziała z odwrotnym skutkiem do zamierzonego i spowoduje wyjałowienie organizmu, a tym samym pogorszenie wyglądu skóry.

Skuteczny sposób na zaskórniki na czole, nosie, brodzie i policzkach
Sposoby na maskowanie pryszczy – jak zatuszować trądzik nie tylko przed imprezą

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach