Strona główna » Blog » Skuteczny sposób na zaskórniki na czole, nosie, brodzie i policzkach
Benzacne

Skuteczny sposób na zaskórniki na czole, nosie, brodzie i policzkach

« Wróć do listy

Zaskórniki to obok trądziku największa zmora większości młodych ludzi. Jednak nie tylko – występują także u dorosłych oraz u osób, które nigdy nie miały problemu z trądzikiem. Walka z nimi nie jest łatwa, a ponadto wymaga systematyczności. Poznaj przyczyny tych niewielkich, irytujących niedoskonałości i pożegnaj się z nimi raz na zawsze.

zdjęcie kobiety przed lustrem

Dlaczego powstają?

Zaskórniki powstają w wyniku nadmiernej pracy gruczołów łojowych produkujących sebum. Ta substancja łączy się z zanieczyszczeniami i martwymi komórkami naskórka, zatykając ujścia mieszków włosowych. Zaskórniki można podzielić na dwa rodzaje: otwarte i zamknięte. Te pierwsze, zwane też wągrami, umiejscowione są tuż przy ujściu gruczołów łojowych. Wyglądem przypominają czarne kropki, za ich kolor odpowiada proces utleniania się czopu rogowego zaskórnika. Zaskórniki zamknięte przybierają formę białych podskórnych krostek, które są wyczuwalne pod palcami. Powstają one na skutek namnażania się komórek naskórka w zamkniętych ujściach mieszków włosowych.

Właściwa pielęgnacja

Zaskórniki bardzo często powstają w sytuacji, gdy zostaje zaburzona gospodarka hormonalna. Zazwyczaj pojawiają się wraz z okresem dojrzewania, na kilka dni przed miesiączką lub w czasie menopauzy. Na te czynniki nie mamy wpływu, jednak odpowiednią pielęgnacją możemy skutecznie poprawić stan naszej skóry, oraz zapobiec powstawaniu nowych niedoskonałości.

Oczyszczanie

Staranne oczyszczanie rano i wieczorem pozwoli usunąć nadmiar sebum, pozostałości martwego naskórka oraz warstwę kosmetyków i innych zanieczyszczeń. W tym celu warto sięgnąć po żel oczyszczający, który nie zawiera w swoim składzie mydła i alkoholu. Te składniki nadmiernie wysuszają skórę, przyczyniając się do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Następnym krokiem powinno być przetarcie skóry wacikiem nasączonym w toniku – pomoże to przywrócić skórze jej naturalne pH.

Złuszczanie

Częstotliwość złuszczania powinno się dostosować do natężenia problemu. Można stosować kosmetyki zawierające kwasy np. złuszczający tonik lub krem na noc. Jakie kwasy pomogą zlikwidować problem?

  • Kwas salicylowy, który ma zdolność przenikania w głębsze warstwy skóry, dzięki czemu skutecznie usuwa zalegające zanieczyszczenia,
  • Kwas glikolowy, który nawilża, oczyszcza, złuszcza i przyspiesza odnowę komórkową,
  • Kwas migdałowy, który oczyszcza i zwęża pory, a jednocześnie wyrównuje koloryt skóry,
  • Kwas azelainowy, który hamuje aktywność gruczołów łojowych oraz przeciwdziała namnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku.

W wielu przypadkach pomocny może być także peeling. Do wyboru mamy peelingi mechaniczne, które dzięki niewielkim drobinkom złuszczają martwy naskórek. Produkty tego typu nie są polecane przy skórze trądzikowej lub podrażnionej. Znacznie bardziej łagodne są kosmetyki enzymatyczne, które dzięki naturalnym enzymom rozpuszczają i usuwają zrogowaciały naskórek i oczyszczają pory.

Nawilżanie

To bardzo ważny krok w pielęgnacji skóry zaskórnikowej, ponieważ wpływa na gospodarkę tłuszczową. Odwodniona skóra produkuje nadmiar sebum, co przyczynia się do powstawania nowych zaskórników i niedoskonałości. Preparat nawilżający powinien mieć lekką konsystencję żelu lub emulsji oraz zawierać substancje takie jak: ekstrakt z ogórka, aloesu i cytryny, a także olejek grejpfrutowy lub geraniowy. Należy unikać składników o potencjalnym działaniu komedogennym (zapychającym pory) np. wazeliny, olejów mineralnych, tłuszczów zwierzęcych i roślinnych.

Problem zaskórników jest bardzo powszechny, jednak niewiele osób wie, jak sobie z nimi radzić.  Walka z niedoskonałościami wymaga cierpliwości i systematyczności. Odpowiednio zaplanowana pielęgnacja oraz właściwe kosmetyki pomogą osiągnąć wymarzony efekt.

Sposób na wągry na nosie – jak usunąć wstydliwy problem?
Czy dieta bezglutenowa jest sposobem na trądzik i gładką cerę?

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach