Strona główna » Blog » Maseczka z cytryny na przebarwienia
Benzacne

Maseczka z cytryny na przebarwienia

« Wróć do listy

Czym są przebarwienia i jak z nimi walczyć?

zdjęcie maseczki z cytryny

W ciągu całego życia obserwujemy na skórze szereg przemian objawiających się różnego rodzaju wykwitami czy plamami. Mogą przybierać rozmaite kolory i kształty. Różne są przyczyny ich powstawania, charakterystyka oraz nazewnictwo, np. piegi, plamy soczewicowate, ostuda, zmiany melanocytowe. Jedne są bardzo groźne dla naszego zdrowia i powinniśmy je obserwować, a w razie wątpliwości niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Inne natomiast, jak przebarwienia nie zagrażają życiu, ale obniżają poczucie własnej wartości. Zmiany skórne mogą być wrodzone lub nabyte. O ile z tymi pierwszymi nic nie zrobimy, tak drugich możemy się pozbyć różnymi metodami.

Do tej drugiej grupy zalicza się, np. trądzik, który potrafi niekorzystnie wpłynąć na nasze relacje międzyludzkie. Kiedy już się z nim rozprawimy, może pozostawić po sobie ślady w postaci blizn pozapalnych, które nazywamy przebarwieniami. Tworzą się jako wynik zaburzeń w procesie melanogenezy, czyli produkcji barwnika skóry. Obserwowany nadmiar melaniny daje się rozpoznać jako przebarwienie potrądzikowe.

Redukcja przebarwień

Minimalizacji przebarwień możemy dokonać profesjonalnymi metodami, albo zdecydować się na mniej inwazyjne domowe sposoby. Pomocna w walce z niechcianą pamiątką po trądziku jest cytryna. Zawarty w niej kwas cytrynowy ma właściwości usuwania przebarwień. Ponadto zawarte w owocu flawonoidy i fitohormony, a także antyoksydanty są sprzymierzeńcem w walce o piękną, zdrowo wyglądającą cerę. Cytryna ma ponadto działanie antybakteryjne, więc dodatkowo walczy z trądzikiem. Kwaśny odczyn cytrynowego soku jest niezastąpiony w wygładzaniu cery, gdyż pomaga pozbyć się martwych komórek naskórka. Działa więc trochę jak peeling, a jest zdecydowanie mniej inwazyjna w działaniu eksfoliacyjnym niż wysokie stężenia kwasów w tym celu stosowanych.

Domowa maseczka z cytryny

Składniki:

  • Cytryna – sok z połowy owocu
  • Ogórek – pół średniego
  • Jogurt naturalny – pół małego kubeczka
  • Oliwa z oliwek – 1 łyżka stołowa

Sposób przygotowania:

Dokładnie umytego ogórka ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Dokładamy do niego pozostałe ingrediencje i dokładnie mieszamy. Idealną konsystencją maseczki jest dość zwarta papka, która nie spłynie z twarzy po nałożeniu. Kontrolujemy zatem jej spoistość. Zbyt rzadką zasilamy dodatkowo ogórkiem, do zbyt gęstej dodajemy więcej oliwy. Tak przygotowaną nakładamy na twarz, omijając okolice oczu. Po 15 minutach zmywamy przegotowaną wodą. Możemy na koniec położyć ulubiony krem.

Cytrynowy tonik

Potrzebne będą:

  • 1 cytryna
  • 1 jabłko
  • Trochę wody

Przygotowanie:

Do szklanej miseczki wyciskamy sok z cytryny. Dodajemy sok z jabłka, dla jeszcze większych efektów rozjaśniających. Miksturę rozcieńczamy wodą, by stężenie kwasu cytrynowego nie było zbyt mocne i nie podrażniło cery. Zwilżonym w toniku płatkiem kosmetycznym przecieramy twarz rano i wieczorem.

Domowe sposoby na trądzik potrafią być przyjemne w przygotowywaniu, skuteczne i bezpieczne. Rozjaśnienie przebarwień, plam i blizn choć nie następuje natychmiastowo, to jest jednak faktycznie zauważalne.

Maseczka drożdżowa
Maseczka z miodem

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach