Strona główna » Blog » Jakich kosmetyków używać do cery trądzikowej?
Benzacne

Jakich kosmetyków używać do cery trądzikowej?

« Wróć do listy

Uporczywy i nasilony trądzik wymaga leczenia, jednak w umiarkowanym stadium często wystarczy odpowiednio dobrana pielęgnacja, by poprawić wygląd skóry. W walce z niedoskonałościami pomagają kosmetyki, które oczyszczają i nawilżają cerę, a także łagodzą stany zapalne. Warto wiedzieć, jak prawidłowo dobierać i stosować preparaty. W przeciwnym razie trądzik może się nawet zaostrzyć.

zdjęcie receptury farmaceutycznej

Pielęgnacja cery trądzikowej

Kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej powinny być dobrane do typu i stanu cery. Skóra może mieć bowiem cechy tłustej lub mieszanej z niedoskonałościami w okolicach strefy T i suchymi policzkami. W dbaniu o kapryśną cerę trądzikową ważne jest to, by nie zadziałać zbyt agresywnie i nie przesuszyć jej, bo w efekcie pobudza to skórę to nadmiernego wydzielania łoju i tym samym pogarsza jej stan. Trzeba, więc zachować umiar i rozważnie dobierać preparaty. Wystarczy Ci bowiem kilka łagodnych kosmetyków do oczyszczania, nawilżania, matowienia i makijażu.

Kosmetyki na trądzik – sprawdź skład

Zanim kupisz preparaty do pielęgnacji skóry trądzikowej, dokładnie sprawdź ich skład. Unikaj agresywnych kosmetyków, które zawierają alkohol, związki zapachowe i fotouczulające. Zwracaj uwagę na substancje pomocne w łagodzeniu niedoskonałości, czyli m.in.: siarkę, kwasy octowe (AHA) i wielonienasycone kwasy tłuszczowe (linolowy, arachidonowy), glinkę, tlenek cynku, wyciągi z rumianku, rozmarynu, szałwii, nagietka, brzozy i kory dębu. Składniki te pomogą w walce ze stanami zapalnymi na skórze.

Do oczyszczania skóry

Pamiętaj, by codziennie dbać o właściwe oczyszczanie skóry, które usuwa makijaż, a także nadmiar łoju, nieczystości i martwy naskórek. Nie przemywaj jednak cery częściej niż dwa razy dziennie. Kosmetyki do oczyszczania skóry trądzikowej powinny być łagodne i przystosowane do jej potrzeb. Wybieraj, więc płyny micelarne, pianki i żele. Nie używaj mydeł, z wyjątkiem kostek myjących o kwaśnym pH 5,0-7,0. Unikaj także podrażniających żeli i toników z alkoholem. Kosmetyki te podrażnią skórę i nadmiernie ją przesuszą, przez co zareaguje ona wydzielaniem jeszcze większej ilości łoju. W efekcie na cerze pojawią się kolejne niedoskonałości.

Nawilżenie skóry bez świecenia

Cera trądzikowa wymaga także nawilżenia. Dobór odpowiedniego kremu wymaga zwrócenia uwagi na wiele czynników, takich jak pora roku, aktywność fizyczna i stan skóry. W przypadku problematycznej cery z wypryskami należy postawić na kremy nawilżające o lekkie formule i beztłuszczowym składzie. Taki kosmetyk przyniesie uczucie komfortu bez nieestetycznego świecenia się cery.

Maseczki i matujące preparaty

Do pielęgnacji cery trądzikowej możesz używać także maseczek, które pomagają w wygładzaniu cery, rozjaśnieniu jej, a także łagodzeniu stanów zapalnych i usuwaniu przebarwień. Nadmiar sebum pomagają absorbować maseczki np. z talkiem lub kaolinem. Warto jednak stosować je z rozwagą, by nie podrażnić skóry. Peelingi z kwasami pomagają w usuwaniu wierzchniej warstwy martwego naskórka i przyśpieszają gojenie się cery. Najlepiej, by tego rodzaju zabiegi dobrał lekarz dermatolog. Możesz także umówić się na peeling w gabinecie.

Makijaż a cera trądzikowa

Codzienny komfort poprawia noszenie makijażu, który ukrywa niedoskonałości skóry. By jednak makijaż nie pogorszył stanu skóry, musisz pamiętać o tym, by używać kosmetyków z rozwagą i dbać o higienę. Bardzo ważne jest regularne mycie i dezynfekowanie pędzli, gąbek i aplikatorów, dzięki czemu unikniesz zakażenia zdrowych partii skóry. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na lekkie kosmetyki do makijażu, przeznaczone do cery trądzikowej. Tego rodzaju preparatów nie można jednak nadużywać ani nakładać ich zbyt wielu warstw, ponieważ mogą one przyczynić się do nasilania zmian chorobowych.

Szczep bakterii odpowiedzialny za trądzik – poznaj wyniki badań
Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie skóry i występowanie trądziku

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach