Strona główna » Blog » Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie skóry i występowanie trądziku
Benzacne

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie skóry i występowanie trądziku

« Wróć do listy

Mówi się, że sport to zdrowie. Aktywność fizyczna poprawia kondycję, powoduje wydzielanie endorfin, dotlenia organizm i pomaga w usuwaniu toksyn. Niestety zdarza się, że pot i sebum, które są wydzielane podczas treningów, mogą przyczynić się do nasilenia zmian trądzikowych. By odpowiednio zadbać o skórę, nie trzeba jednak rezygnować z ćwiczeń. Wystarczy postawić na odpowiednią pielęgnację i przestrzegać zasad higieny.

zdjęcie kobiety aktywnej fizycznie

Trądzik a aktywność fizyczna

Uprawianie sportu może pozytywnie wpłynąć na wygląd skóry, ponieważ dzięki ćwiczeniom staje się ona lepiej ukrwiona i dotleniona. Problemem może być jednak nasilenie się zmian skórnych. Podczas intensywnych treningów wydziela się bowiem pot, a także sebum, które razem z zanieczyszczeniami mogą zatykać pory i przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych. Powodem trądziku nie jest jednak wyłącznie wysiłek fizyczny, ale także niewłaściwa higiena. Wystarczy, że przed ćwiczeniami nie zmyjesz makijażu, a narazisz cerę na dodatkowe niedoskonałości.

Higiena to podstawa

By uchronić się przed powstawaniem wyprysków po treningu, wcześniej zadbaj odpowiednio o skórę. Nie ćwicz w makijażu, ale oczyść skórę np. łagodnym płynem micelarnym lub pianką. Pamiętaj, by nie używać agresywnych kosmetyków z alkoholem, bo dodatkowo podrażnisz cerę. By skóra była piękna i skorzystała ze zbawiennego wpływu aktywności fizycznej, po zakończeniu zajęć sportowych przemyj twarz letnią wodą, a najlepiej weź szybki prysznic. Możesz użyć łagodnych kosmetyków, które zawierają kwas salicylowy i usuwają zanieczyszczenia. Dzięki temu pot i bakterie nie będą miały długiego kontaktu ze skórą i unikniesz powstawaniu krostek np. na plecach i dekolcie. Następnie nałóż krem nawilżający, a na problematyczne partie twarzy możesz używać kosmetyków z nadtlenkiem benzoilu.

Odpowiednio dobrany strój

Nasilenie trądziku po treningach mogą wywoływać także nieodpowiednio dopasowane ubrania. Jeśli regularnie ćwiczysz, nie noś rzeczy, które są zbyt obcisłe lub wykonane z materiałów, nie przepuszczających powietrza. Tego rodzaju odzież może powodować otarcia, nasilenie pocenia się i tym samym powstawanie zmian skórnych na różnych częściach ciała np. plecach, dekolcie lub pośladkach. Postaw na wygodę i rzeczy wykonane z naturalnych materiałów, a także dbaj o ich czystość.

Uwaga na bakterie

Pamiętaj, że w klubach fitness, na siłowniach i ogólnodostępnych obiektach ze sprzętu sportowego korzysta wiele osób. Zadbaj, więc o higienę i nie dotykaj twarzą np. mat sportowych czy urządzeń. Noś ze sobą własny ręcznik, zakładaj rękawiczki sportowe i skorzystaj z chusteczek antybakteryjnych, zanim zaczniesz używać np. maszyn na siłowni. Po zakończeniu ćwiczeń pamiętaj o umyciu rąk, twarzy, a także prysznicu.

Jeśli odpowiednio zadbasz o higienę i pielęgnację, sport przyczyni się do poprawy wyglądu twojej skóry. Cera stanie się promienna i pojawią się na niej naturalne rumieńce. Nie rezygnuj z aktywności fizycznej, nawet jeśli borykasz się z trądzikiem. Jeśli zmiany nie ustępują, mimo właściwej pielęgnacji, skonsultuj się z lekarzem, który dobierze odpowiednie preparaty i dermokosmetyki.

Jakich kosmetyków używać do cery trądzikowej?
Zarost a trądzik –
czy golenie ma związek ze zmianami trądzikowymi?

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach