Strona główna » Blog » Zarost a trądzik – czy golenie ma związek ze zmianami trądzikowymi?
Benzacne

Zarost a trądzik –
czy golenie ma związek ze zmianami trądzikowymi?

« Wróć do listy

Jeśli borykasz się z uporczywym trądzikiem i zmianami skórnymi, to pewnie na samą myśl o goleniu dostajesz gęsiej skórki. Używanie maszynki może zaostrzać stany zapalne i powodować bolesne podrażnienia, jednak wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by pozbyć się tego problemu.

zdjęcie mężczyzny z zarostem

Wielu nastoletnich, a nawet dorosłych mężczyzn skarży się na zaostrzenie zmian trądzikowych po goleniu. Podrażniona maszynką skóra staje się bowiem łatwym celem dla rozsianych po twarzy bakterii, co nasila objawy trądziku. Wyjściem może być rezygnacja z golenia, jednak problem zmian skórnych pozostanie. Jeśli chcesz poprawić wygląd skóry i jednocześnie pozbyć się zarostu, musisz zadbać o cerę w kilku krokach.

  • Pamiętaj o podstawowych zasadach higieny – używaj tylko czystych i zdezynfekowanych akcesoriów do golenia,
  • Kosmetyki do pielęgnacji cery i golenia powinny być pozbawione drażniących i wysuszających substancji np. alkoholu,
  • Stosuj preparaty przeznaczone do cery trądzikowej,
  • Dokładnie pielęgnuj cerę każdego dnia i pamiętaj o jej oczyszczaniu i nawilżaniu,
  • Jeśli nie musisz, nie powtarzaj codziennie zabiegu golenia.

Właściwa pielęgnacja przed goleniem

Pamiętaj o tym, by dbać o higienę i regularnie oczyszczać skórę. Najlepiej myć ją rano i wieczorem łagodnymi preparatami, przeznaczonymi do cery tłustej i trądzikowej o obojętnym pH. Powinny one być pozbawione substancji drażniących, a także alkoholu, który jeszcze bardziej podrażnia cerę.  Unikaj zwykłych mydeł i żeli pod prysznic do przemywania twarzy, ponieważ uzyskasz odwrotny skutek do zamierzonego i przesuszysz cerę, która zareaguje jeszcze większym wydzielaniem sebum. Skórę możesz także regularnie nawilżać beztłuszczowymi kremami i złuszczać ją delikatnymi peelingami.

Kosmetyki do golenia

Zwracaj baczną uwagę na kosmetyki, które stosujesz do golenia. Podobnie, jak kremy czy żele do mycia twarzy trądzikowej, preparaty do golenia powinny mieć skład pozbawiony alkoholu i drażniących substancji. Zamiast pianki możesz sięgnąć np. po naturalny olejek z drzewa herbacianego, arganowy lub jojoba. Wystarczy zaledwie kilka kropel, by wmasować je w skórę i zmiękczyć włosy, które staną się bardziej podatne na golenie.

Przygotowanie do golenia cery trądzikowej

Przed goleniem możesz wziąć szybki prysznic lub zrobić sobie kompres przy pomocy ciepłego, mokrego ręcznika. To pomoże ogrzać mieszki włosowe i zmiękczy włosy. Uważaj na higienę, bardzo ważne jest używanie zdezynfekowanych i czystych pędzli oraz maszynek. W przeciwnym razie osadzone na akcesoriach bakterie szybko rozniosą się po twarzy, co grozi powstaniem nowych zmian trądzik i zaostrzenie już istniejących. Najlepiej, więc nakładać preparaty do golenia czystymi dłońmi.

Maszynka do golenia cery trądzikowej

Jeśli używasz maszynki ręcznej, nie sięgaj po modele o kilku ostrzach. Tego rodzaju maszynki są najostrzejsze, ale jednocześnie przyczyniają się one najbardziej do podrażnienia skóry. Wybierz maszynkę o jednym ostrzu, dzięki czemu unikniesz skaleczeń i prowadź ją zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. W ten sposób golenie nie będzie inwazyjne i spowoduje najmniej szkód na skórze. Po goleniu dokładniej umyj maszynkę i zdezynfekuj ją. Osusz delikatnie twarz ręcznikiem i nie pocieraj skóry. Nałóż preparaty po goleniu. Zmiany trądzikowej potraktuj żelem nadtlenkiem benzoilu lub kwasem salicylowym.

Pielęgnacja po goleniu

Staraj się nie golić zbyt często i ogranicz ten zabieg to niezbędnego minimum aż do całkowitego wygojenia cery. Pamiętaj o codziennej pielęgnacji, która pomoże w opanowaniu zmian trądzikowych i załagodzi stany zapalne.

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie skóry i występowanie trądziku

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach