Nie na darmo mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. To zdanie sprawdza się także w dziedzinie kosmetyki i jak ulał pasuje do trądziku. Gdy na twarzy pojawiają się grudki i krostki możemy podjąć wiele działań, by się ich pozbyć, ale jeszcze lepiej jest nie dopuścić do wystąpienia na skórze wyprysków.
Dobór odpowiedniego preparatu do codziennej pielęgnacji to bardzo indywidualna sprawa. Sami musimy znaleźć taki, na który nasza skóra zareaguje najlepiej. Nie włączajmy zbyt wielu produktów na raz. Gdy zauważymy nasilenie zmian czy podrażnienia, łatwiej będzie nam znaleźć „winowajcę”.
Jeśli krostki pojawiają się sporadycznie albo trądzik przechodzimy bardzo łagodnie, wystarczy pielęgnacja preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. W przypadku cięższych postaci choroby, potrzebne będzie włączenie leczenia ogólnego. Lekarz dermatolog, po wcześniejszym obejrzeniu zmian, może przepisać nam antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne (zalecane w przypadku zaburzeń hormonalnych, po konsultacji z ginekologiem-endokrynologiem) albo izotretynoinę (bardzo silny lek, wymaga ścisłej kontroli lekarskiej).
– retinoidy (pochodne witaminy A)
– antybiotyki
– nadtlenek benzoilu (benzoylis peroxidum), np. żel Benzacne
– kwas azelainowy
– cynk
– siarka
– nadtlenek wodoru
Systematyczna pielęgnacja skóry jest podstawą w leczeniu trądziku. Pamiętajmy o codziennym oczyszczaniu, tonizowaniu i nawilżaniu. Raz w tygodniu zastosujmy peeling enzymatyczny. Kolejnym etapem jest nakładanie preparatów zawierających składniki działające przeciwłojotokowo, złuszczająco oraz przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie (np. żel na noc Benzacne). Dbajmy o urozmaiconą dietę, odpowiednią ilość snu i unikajmy długotrwałego stresu. Sposobów na trądzik jest wiele. Obserwujmy swoje ciało i znajdźmy takie rozwiązania, które okażą się najlepsze w naszym przypadku. Pamiętajmy, że nie ma uniwersalnego lekarstwa dla wszystkich.
Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.