Trądzik to jeden z najczęściej występujących problemów skórnych, dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Szacuje się, że na to schorzenie cierpi 85% chłopców i 80% dziewczynek w okresie dojrzewania. Zmiany zwykle zaczynają ustępować po 20 roku życia, jednak nie u wszystkich. Około 8% dorosłych ludzi cierpi z powodu trądziku.
W walce z trądzikiem przydatne mogą się okazać witaminy i zioła. Niezbędna jest zbilansowana dieta, która pozwoli dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W niektórych przypadkach, może okazać się, że potrzebna będzie dodatkowa suplementacja określonych witamin. Ale zacznijmy od początku – które witaminy mogą poprawić stan skóry?
Witamina A wzmacnia skórę i odpowiada za proces złuszczania naskórka, wpływa także gładkość i równość skóry. Jest jedną z najważniejszych witamin, ponieważ bierze udział we wszystkich procesach zachodzących w organizmie oraz wpływa na stabilność błon międzykomórkowych. Ma także właściwości antyoksydacyjne – niszczy wolne rodniki, które przyczyniają się do zanieczyszczenia skóry. Niedobór witaminy A może skutkować rozwojem trądziku pospolitego, a w niektórych przypadkach łuszczycą i przesuszeniem skóry.
Jeśli chcesz dostarczyć sobie tego cennego składnika, zadbaj o to, by w Twojej diecie znalazły się: marchew, masło, mleko, żółtka jaj, wątróbka, szpinak i pomidory.
Witaminy z grupy B – każda z nich pełni określoną rolę w naszym organizmie. Biotyna (B7) oraz witaminy B5 i B6 regulują wydzielanie łoju, a ich niedobór przyczynia się do przesuszenia skóry, nasilenia łojotoku i stanów zapalnych. Witamina B2 odpowiada za procesy rogowacenia i regeneracji naskórka.
Każdą z tych witamin możemy dostarczyć organizmowi razem z pożywieniem. Witaminę B2 znajdziemy w pełnoziarnistym pieczywie, drożdżach i mleku. Biotyna jest zawarta w żółtkach, fasoli i soczewicy, witamina B5 w drobiu, ziemniakach i orzechach, a B6 w kaszy gryczanej, drobiu oraz wieprzowinie.
Witamina C to najsilniejszy przeciwutleniacz, chroni skórę przed wolnymi rodnikami oraz reaktywnymi formami tlenu. Pozytywnie wpływa na ukrwienie skóry i ułatwia przenikanie substancji odżywczych ze skóry do krwi. Ponadto rozjaśnia skórę, dodaje jej blasku oraz wygładza.
Najlepsze źródła witaminy C to: papryka, pomarańcze, brukselka, brokuł, kiwi, mango oraz czarna porzeczka.
Napary ziołowe są najtańszym, i często bardzo skutecznym sposobem wspomagającym walkę z trądzikiem. W sklepach można znaleźć gotowe mieszanki, które działają przeciwzapalnie, antyseptycznie i łagodząco. Ponadto mogą regulować wydzielanie sebum i wpierać odtruwanie organizmu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie skomponować ziołową mieszankę. Co powinno się w niej znaleźć?
Bratek (fiołek trójbarwny) to najpowszechniej stosowana roślina w terapii trądziku. Oczyszcza krew z toksyn i hamuje łojotok, a dodatkowo wygładza skórę. Efekty działania pojawiają się po pierwszym miesiącu picia naparu. Zwykle towarzyszy im wysyp krostek, będący efektem oczyszczania organizmu. Napar może też być stosowany jako tonik do przemywania twarzy .
Pokrzywa jest bogata w witaminy i sole mineralne, a także oczyszcza organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Z suszonych liści pokrzywy można przygotować tonik zapobiegający wypryskom i oczyszczający tłustą skórę.
Aloes może być stosowany zewnętrznie (jako świeżo wyciśnięty sok) lub wewnętrznie, jako napój. Wzmacnia odporność oraz odtruwa organizm, regulując procesy trawienne. Nałożony punktowo łagodzi wypryski, zmniejsza zaczerwienienia i przyspiesza gojenie.
Zarówno zioła, jak i witaminy mogą okazać się bardzo pomocne w terapii trądziku. Należy pamiętać jednak, że efekty nie przyjdą od razu. Mimo wszystko warto uzbroić się w cierpliwość i zadbać o swój organizm – z pewnością odwdzięczy się piękniejszą i zdrową skórą.
Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.