Strona główna » Blog » 5 pomysłów na łagodzenie zmian trądzikowych
Benzacne

5 pomysłów na łagodzenie zmian trądzikowych

« Wróć do listy

Zmiany trądzikowe powodują, że nasza skóra pokryta jest nieestetycznymi zaskórnikami, krostkami czy grudkami a to z kolei obniża naszą samoocenę i psuje samopoczucie.      Nic więc dziwnego, że obok specjalistycznego, długiego leczenia, pod okiem dermatologa, staramy się znaleźć sposoby na złagodzenie toczącego się procesu chorobowego.

zdjęcie łagodzenie skutków trądziku

Proponujemy Wam 5 sposobów na złagodzenie zmian trądzikowych:

 1. Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej:
 • Skórę twarzy należy codziennie oczyszczać, nie częściej jednak niż dwa razy dziennie, gdyż może to doprowadzić do jej przesuszenia i wzmożonego wydzielania łoju
 • Nigdy nie należy kłaść się spać w makijażu!
 • Do mycia powinniśmy używać specjalnych kostek dermatologicznych, delikatnych żeli bądź pianek dostępnych w aptece; do przemywania skóry odpowiedni będzie bezalkoholowy tonik
 • Należy często zmieniać ręczniki bądź używać jednorazowych
 • Nie możemy zapominać o nawilżaniu skóry przy użyciu kremów nawilżających
 • Do makijażu należy wybierać kosmetyki niekomedogenne, czyli takie, które nie powodują powstawania zmian trądzikowych
 • Bardzo ważne jest złuszczanie obumarłego naskórka i dlatego, raz w tygodniu, polecany jest peeling
 1. Odpowiednia dieta:
 • Spożywanie pokarmów, które dostarczą nam witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry. Będą to produkty bogate w witaminy z grupy B (przetwory mleczne, jaja, mięso, drób, ziemniaki, łosoś, płatki zbożowe), witaminę C (świeże owoce i warzywa), witaminę A (produkty mleczne) oraz F (oleje roślinne)
 • Unikanie przekąsek typu „ fast food” , słodyczy, słodzonych napoi, ostrych przypraw i soli a także alkoholu i papierosów
 1. Unikanie długiego przebywania na słońcu:

Opalanie przynosi jedynie krótkotrwałą poprawę wyglądu skóry, potem prowadzi do zaostrzenia zmian trądzikowych. Przebywając na słońcu powinniśmy używać kremów     z filtrami. Wiele produktów przeznaczonych dla cery trądzikowej jest wrażliwa na światło ultrafioletowe dlatego ekspozycja skóry na słońce może zakończyć się jej podrażnieniem.

 1. Roślinne napary i maseczki na skórę:
 • Napar z bławatka, stosowany zarówno do picia jak i do przemywania skóry. Ma właściwości antybakteryjne a jego działanie widoczne jest po około 3 miesiącach
 • Maseczka z drożdży albo płynnego miodu. Najlepiej stosować raz w tygodniu na oczyszczoną skórę.
 1. Odpoczynek i relaks:

Dla zdrowia naszej skóry bardzo ważne jest również nasze samopoczucie. Ciągły pośpiech i stres spowodowany dużą ilością obowiązków, zbyt mało czasu na odpoczynek, niekorzystnie wpływają na nasz organizm, także na skórę.

Powinniśmy zadbać o codzienny relaks, czy to w formie czytania książki, spaceru czy pójścia na basen, a także o odpowiednią ilość snu.

Aby leczenie przyniosło widoczne efekty, potrzebna jest codzienna, systematyczna pielęgnacja skóry trądzikowej i cierpliwość, zróżnicowana dieta a także pewne wyrzeczenia, jak np. rezygnacja z opalania. Równie ważne jest zadbanie o czas na sen i odpoczynek. Uwzględnienie tego w całym procesie leczenia zaowocuje poprawą nie tylko wyglądu naszej skóry ale i naszego samopoczucia.

Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy
Cera u nastolatków – kosmetyki przydatne w pielęgnacji twarzy

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach