Strona główna » Blog » 5 rad dla osób z trądzikiem zaskórnikowym
Benzacne

5 rad dla osób z trądzikiem zaskórnikowym

« Wróć do listy

Jedną z odmian trądziku młodzieńczego jest trądzik zaskórnikowy. Zaskórniki to wykwity skórne, które najczęściej pojawiają się na twarzy, obejmując strefę czoła, nosa i brody (tzw. strefa T) Widoczne są również na plecach i klatce piersiowej. Pojawiają się gdy w kanale gruczołu łojowego gromadzi się nadmiar zrogowaciałego naskórka, sebum (łój) i bakterie.

zdjęcie kobiety z trądzikiem

Jak wyglądają zaskórniki?

Występują 2 rodzaje zaskórników:

  • otwarte – mają postać czarnych wągrów; ujścia mieszków gruczołów łojowych są widoczne, wypełnione utlenioną na powierzchni keratyną, to ona nadaje im czarny kolor
  • zamknięte – białe, drobne grudki podskórne; ujścia mieszków gruczołów łojowych są niewidoczne, możliwy stan zapalny

Trądzik zaskórnikowy – jak sobie z nim radzić?

  1. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry.

W aptekach dostępne są delikatne żele i pianki, przeznaczone do mycia skóry trądzikowej. Nie możemy zapominać o nawilżaniu lekkimi kremami oraz przemywaniu bezalkoholowym tonikiem o właściwościach ściągających i przeciwłojotokowych. Stosuj peelingi enzymatyczne – zawierają enzymy ziołowe i owocowe, które rozpuszczają martwe komórki naskórka. Unikaj peelingów mechanicznych z drobinkami ścierającymi – mogą podrażnić skórę.

  1. Dbaj o dietę.

W naszym codziennym menu nie powinno zabraknąć produktów będących źródłem witaminy A, która reguluje złuszczanie naskórka. Znajdziesz ją np. w rybach, pomidorach czy jajach. Jedz pełnoziarniste pieczywo, drożdże, banany – są źródłem witamin z grupy B, które ograniczają łojotok. Unikaj wszystkich potraw, po których zaobserwujesz nasilenie zmian trądzikowych.

  1. Wybierz się do kosmetyczki.

Nigdy nie wyciskaj krostek. Podrażnisz skórę albo doprowadzisz do infekcji a nawet możesz rozprzestrzenić zmiany. Polecane są zabiegi kawitacyjne, które dzięki wykorzystaniu ultradźwięków, nie powodują podrażnień. Na podrażnioną i przesuszoną, działaniem leków przeciwtrądzikowych, skórę pomogą maski z alg i ziół (łopian, lawenda, skrzyp).

  1. Czasami potrzebna jest pomoc dermatologa.

O sposobie leczenia decyduje nasilenie zmian. Mogą to być leki stosowane bezpośrednio na skórę – w swoim składzie zawierają one retinoidy, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu. Czasami potrzebne jest leczenie od wewnątrz. Lekarz może zalecić kurację antybiotykami a w najcięższych przypadkach do leczenia zostaje włączona izotretynoina  – lek, która przyczynia się do zwężenia ujścia gruczołów łojowych, zmniejszając tym samym ilość wydzielanego łoju. Ponieważ lek ten może wywołać poważne skutki uboczne, to stosować go można tylko pod ścisłą kontrolą lekarską.

  1. Unikaj długotrwałego stresu oraz zapewnij sobie czas na sen i odpoczynek.

Skutkiem długotrwałego stresu jest wzmożona produkcja kortyzolu, który powoduje zburzenia w gospodarce hormonalnej. Zbyt mała ilość snu źle wpływa na wygląd naszej skóry i jej funkcje obronne – staje się ona bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych, w tym drobnoustrojów.

Trądzik zaskórnikowy, podobnie jaki inne rodzaje trądziku, dotyka wielu ludzi na świecie. Jest to choroba, która wymaga ciągłej, systematycznej, odpowiedniej pielęgnacji skóry oraz dbania o odpowiednią dietę, która zapewni jej zdrowy wygląd. Korzystając jednocześnie z pomocy kosmetyczki, a w razie konieczności także dermatologa czy endokrynologa, możemy pozbyć się zaskórników i złagodzić proces chorobowy.

Najlepszy sposób na trądzik pospolity
Krostki i wypryski – niezawodne sposoby na leczenie

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach